"Jego oczami" czyli nietypowe spojrzenie na historię ks. Józefa Tischnera | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

"Jego oczami" czyli nietypowe spojrzenie na historię ks. Józefa Tischnera

23 lutego 2015
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Ta niezwykła książka dla każdego, to efekt prawie rocznej pracy pochodzącego z Żywiecczyzny Szymona J. Wróbla, któremu pomagała współautorka wielu książek, dziennikarka Joanna Podsadecka i Sylwia Pietyra. Nad wszystkim czuwał brat ks. Profesora, Pan Kazimierz Tischner. Książka wraz z filmem w wersji kinowej ukazała się w całej Polsce nakładem krakowskiego "Wydawnictwa M". Premiery, podobnie jak miało to miejsc w przypadku filmu odbyły się w 3 dni w 3 miastach. W Żywcu, Krakowie i Starym Sączu.

Różnorodna forma, dostępna dla każdego czytelnika. Szczere, przejmujące wywiady. Wciągająca historia i przygody młodych ludzi nieznających ks. Profesora Józefa Tischnera, którzy mimo wielu przeciwności postanowili nietypowym filmem (bez archiwalnych zdjęć) "Jego oczami" przybliżyć swoim rówieśnikom krajobraz 13 lat po jego śmierci. Rówieśnikom- choć na salach kinowych w całej Polsce nie brakowało również wzruszonych widzów doskonale pamiętających pierwsze kazania ks. Józefa Tischnera. A na deser nigdy niepublikowana rozmowa z ks. Profesorem z 1990 roku.

Po sukcesie niezależnego dokumentu "Jego oczami", który odbił się szerokim echem w mediach, czas na dokończenie historii znanej z dużego ekranu, jak również poznanie jej kulis! Ta książka to dokończone rozmowy z przyjaciółmi ks. Profesora. To również długa i szczera rozmowa z jego bratem, który stał się głównym bohaterem filmu, zyskując sympatię tysięcy widzów w Polsce, jak również za granicą. ">>Jego oczami<<, czyli to, co nie zostało dopowiedziane w najnowszym dokumencie o ks. Tischnerze", to także opis najciekawszych przygód z którymi młodzi twórcy spotkali się podczas ponad 150 pokazów filmu w Polsce i za granicą. Kulis pracy na planie filmowym.

Ta książka jest również o tym, że jak się chce to się da... Przesłanie dla wielu młodych ludzi w całej Polsce, dla młodzieży z Rodziny Szkół Tischnerowskiej. Bez wielkich budżetów, kamer, nie znając osobiście głównego bohatera, można spojrzeć na jego historię, postawę i stworzyć film, który zyska sympatię widzów oraz uznanie krytyków.

W książce poza wartościami płynącymi z folkloru, widać również pozytywne wykorzystanie nowych mediów, których zalety od początku dostrzegał ks. Profesor Józef Tischner, mając świadomość, że nie do wszystkich można dotrzeć z kościelnej ambony. Jak powiedział autor w jednym z wywiadów "Jestem przekonany, że ks. Profesor Józef Tischner korzystałby dzisiaj z Facebooka".

Bezcenny dla tej książki jest również nigdy niepublikowany w całości wywiad z ks. Profesorem z 1990 roku, podarowany twórcom przez jednego z dziennikarzy Gazety Olsztyńskiej - Marka Barańskiego, który podczas pokazu filmu przypomniał sobie o jego istnieniu. Jakie znaczenia nabierają dzisiaj słowa wypowiedziane 24 lata temu przez ks. Profesora? To już Państwo muszą ocenić. Książka od 13 września w księgarniach w całej Polsce.

Tekst i zdjęcia: Dorota Ankudowicz