Kadetki Venuleta na ścieżkach historii policji
Kształcenie klas mundurowych w Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym dla Młodzieży w Nowym Targu to nie tylko realizacja programu nauczania, nabywanie i doskonalenie sprawności fizycznych. Ważnym jego elementem jest wychowanie patriotyczne - oczywiście w powiązaniu z historyczną wiedzą.
Przykład tego to udział trzech kadetek z I klasy policyjnej Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego: Justyny Galicy, Patrycji Karciarz i Karoliny Hornik w organizowanym wspólnie przez Instytut Pamięci Narodowej i Komendę Główną Policji konkursie dla uczniów klas mundurowych o profilu policyjnym, pod hasłem „Policjanci w służbie historii”.
Chcąc się solidnie przygotować do konkursowej rywalizacji, kadetki uczestniczyły w warsztatach, na jakie zaprosiło Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” w Krakowie. Mogły tam poszerzyć zdobytą w szkole wiedzę, słuchając wykładu o historii policji od roku 1918 do wybuchu II wojny światowej na przykładzie Krakowa. Mogły też uczestniczyć w pracy warsztatowej ze źródłami historycznymi pt. „Historia w policyjnym mundurze” pod kierunkiem aspiranta sztabowego policji ubranego w replikę munduru z lat międzywojennych.
Pod hasłem „Z kamerą w historii” kryły się ciekawe zajęcia warsztatowe dotyczące wytwarzania i opracowania materiałów audiowizualnych oraz przeprowadzania wywiadów, a prowadzili te zajęcia przedstawiciele Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Udział w warsztatach umożliwi kadetkom samodzielne sporządzenie ciekawego materiału dydaktycznego, poświęconego Antoniemu Zachwiei - policjantowi z szeregów Policji Polskiej, który urodził się w 1895 roku w Szczawnicy. W latach 1939 - 1940 był On więźniem obozu w Ostaszkowie, a wiosną 1940 roku został zamordowany przez NKWD w Twerze.
Tekst i zdjęcia: Prywatne Szkoły Średnie im. prof. Jana Venuleta w Nowym Targu.