Każdy może być artystą w SOSW w Nowym Targu | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Każdy może być artystą w SOSW w Nowym Targu

14 stycznia 2015
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W dniu 18.12.2014r. odbył się uroczysty finał warsztatów artystycznych organizowany przez Panią Małgorzatę Mirga-Tas i Pana Marcina Tas w ramach projektu „Kham art”. Uroczystość połączona była z wernisażem, rozdaniem upominków i nagród dla wszystkich uczestników warsztatów, miłym poczęstunkiem oraz prezentacją fotograficzną.

Pani Małgorzata i Pan Marcin to współcześni artyści plastycy, organizatorzy wielu plenerów artystycznych, którzy z wielką pasją poświęcają swój czas na prowadzenie działań na polu artystycznym. Jako realizatorzy unijnego projektu

„Kham art” z dużym zaangażowaniem prowadzą integracyjne warsztaty artystyczno- edukacyjne, mające na celu rozwijanie zdolności i zainteresowań plastycznych wśród dzieci i młodzieży romskich i nie romskich. Zajęcia prowadzone przez artystów mają rozwijać wyobraźnię i fantazję, uczyć obserwacji świata i wyrażania emocji. Jak podkreślają organizatorzy, podczas pracy z uczniami najważniejsze jest docenianie każdej „inności” i odrębności. Każdy bowiem uczestnik warsztatów ma prawo do stworzenia swojej wizji, do wyrażenia swojej indywidualności w tworzonej przez siebie sztuce. Na zajęciach Państwa Tas każdy dziecięcy twórca staje się prawdziwym artystą.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 i Publicznego Gimnazjum mieli możliwość uczestniczenia właśnie w takich integracyjnych warsztatach artystyczno- edukacyjnych dla dzieci romskich i nie-romskich. Ponad 20 osobowa grupa cyklicznie w ciągu 3 miesięcy (październik- grudzień 2014) rozwijała swoje zainteresowania plastyczne.

Różnorodne techniki poznawane podczas zajęć począwszy od kolażu, technik drukarskich- monotypii, kolografii, techniki fotograficznych – luksografii, fotografii, a skończywszy na papieroplastyce-wozy cygańskie (tabory) wzbogacały wiedzę uczniów o możliwościach wyrazu artystycznego. W swojej pracy mali artyści wykorzystywali nie tylko pędzel i węgiel, ale również takie przedmioty jak: żelazko, wałek drukarski i aparat fotograficzny z kartonowego pudełka. Bardzo bogata tematyka zajęć stwarzała wiele możliwości twórczych dzieciom oraz wpłynęła na wszechstronny rozwój ich kreatywności, wyobraźni i fantazji.

Ogromne zaangażowanie w pracę z dziećmi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowaczego Nr 1 w Nowym Targu oraz serdeczny stosunek do swoich podopiecznych zaowocował szeregiem ciekawych i niepowtarzalnych prac plastycznych, z których powstała bajkowa, piękna i jakże barwna wystawa.

Podczas podsumowania działań projektu Pan Dyrektor Placówki Tadeusz Kalata oraz wicedyrektor Anna Trybuła dziękowali organizatorom za współpracę

i chęć podzielnia się swoją wiedzą i umiejętnościami, symbolicznym bukietem kwiatów. Dzieci skromną laurką także dołączyły się do podziękowań.

Zawsze gotowi służyć fachową- artystyczną radą Państwo Tas zostali zaproszeni już na realizację następnego projektu.

Z całego serca dziękujemy organizatorom za wsparcie metodyczne, a przede wszystkim „wielkie serce” włożone w działania na rzecz dzieci. Nagrodą niech będzie uśmiech naszych dzieci oraz zachowane piękne, pozytywne, jakże ciepłe

i miłe wspomnienia z warsztatów, do których często sięgają pamięcią uczniowie.

Tekst i zdjęcia: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowaczy Nr 1 w Nowym Targu.