"Metalka" trzecia w Splicie | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

"Metalka" trzecia w Splicie

6 listopada 2017
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Teleinformatycy z Zespołu Szkół Technicznych i Placówek w Nowym Targu zajęli drużynowo trzecie miejsce w konkursie znajomości pakietu MS Office w języku angielskim. Współzawodnictwo odbyło się w ramach  Projektu Erasmus+ „Międzynarodowe Zawody ICT drogą do podniesienia jakości kształcenia w średniej szkole”. Udział w zawodach był poprzedzony zajęciami treningowymi w Polsce oraz na miejscu w szkole chorwackiej, która była gospodarzem spotkania.

Tematyka zjazdu partnerów była związana z profilem kształcenia uczniów. Uczestnicy poznali wydział elektrotechniki i sterowania na uniwersytecie w Splicie. Pracownicy naukowi laboratorium robotyki zademonstrowali trzy autonomiczne roboty – sprzątający, podążający i transportujący oraz drony wykorzystywane do akcji ratowniczych w górach. Zainteresowanie wzbudziły oprogramowanie i procesory  pracujące w czasie rzeczywistym. W laboratorium promieniowania elektromagnetycznego naukowcy wyjaśnili współczynnik SAR, co spotkało się z burzliwą dyskusją na temat promieniowania telefonów komórkowych. W czasie zajęć w szkole międzynarodowe grupy uczyły się podstaw programowania i obsługi  drukarki 3D.

Program pobytu został uzupełniony zwiedzaniem atrakcji historycznych i krajobrazowych Dalmacji. Rozpoczął się od spaceru po dawnej rezydencji rzymskiego cesarza Dioklecjana, miejsca w którym rozpoczyna się historia miasta Split, jedynego antycznego pałacu na świecie zamieszkanego do dziś. Uczestnicy zwiedzili muzeum miasta, podziwiali panoramę z dzwonnicy katedry św. Dujama,  pomnik biskupa Grzegorza z Ninu oraz starówkę Trogiru. Wycieczka do parku narodowego Krka to nie tylko oszałamiająca zieleń wśród kaskad wodospadów, ale również  elektrownia wodna, która została uruchomiona już w roku 1895 przez Nikola Teslę. Malownicze krajobrazy były nagrodą po wędrówce na wzgórze Marjan, skąd rozciąga się  piękny widok na Split oraz przybrzeżne miejscowości. Tematyczny park Etnoland Dalmati  przybliżył dawne życie w Dalmatyńskiej Zagorze, legendy o przodkach i historii oraz dalmatyńskie zwyczaje i tradycje.

Ostatnie spotkanie projektowe podsumowujące trzyletnią współpracę odbędzie się  w Nowym Targu, w marcu 2018 r. Podczas konferencji zostanie przedstawiony efekt pracy - broszura z zadaniami do wykorzystania na lekcjach informatyki.

Projekt został sfinansowany z funduszy Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

 

Tekst i zdjęcia: Zespół Szkół Technicznych i Placówek im. Stanisława Staszica w Nowym Targu.