Bibliotekarze powiatu nowotarskiego w oświęcimskiej Galerii Książki
Nowoczesna biblioteka publiczna powinna być otwartą dla wszystkich przestrzenią usługową, miejscem zaufania społecznego, współpracującym z innymi, działającymi lokalnie instytucjami i organizacjami tak, by formować miejscową sferę kulturalną i społeczną. Dla bibliotekarzy oznacza to konieczność ustawicznego zdobywania nowych umiejętności i kompetencji, które pozwolą im na skuteczniejsze działania w zakresie animowania kultury i życia społecznego. Oznacza to także potrzebę wdrażania w bibliotekach nowych narzędzi i usług, zwłaszcza takich, które przyciągną i zatrzymają w bibliotece użytkowników, szczególnie młodych.
W benchmarkingu, którego zasady zostały przedstawione podczas pierwszego z cyklu szkoleń, istotna jest identyfikacja, zrozumienie i dostosowanie procesów używanych przez wybitnych przedstawicieli konkurencji, aby osiągnąć poprawę funkcjonowania poprzez kreatywne wdrożenie ich procesów i praktyk, które znajdą zastosowanie w organizacji. Zwykle poszukiwane są przykłady wykazujące najwyższą efektywność działania w danym obszarze, co pozwala na naśladowanie najlepszych. Ta forma jest traktowana jako proces stosowany systematycznie. Poprawianie obszarów firmy nie powinno mieć charakteru jednorazowego. Konieczne jest stałe gromadzenie informacji i poszukiwanie lepszych rozwiązań.
Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu w ramach finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektu „Partnerstwo dla książki” zaproponowała prezentację jednej z najlepiej funkcjonujących w Polsce bibliotek publicznych: Galerię Książki w Oświęcimiu. Bibliotekarzy po kompleksie bibliotecznym oprowadzili dyrektor MBP Leszek Palus oraz z-ca dyrektora Mariola Talewicz.
Tekst i zdjęcia: Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu.