Program dotacyjny FIO-Małopolska Lokalnie realizowany na terenie powiatu nowotarskiego | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Program dotacyjny FIO-Małopolska Lokalnie realizowany na terenie powiatu nowotarskiego

23 listopada 2015
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – FIO Małopolska Lokalnie czyli społeczności lokalne w działaniu!

Ludzie, którzy chcą działać na rzecz swoich wsi, osiedli, miast i gmin – bo takich wspiera program FIO – mieli okazję po raz kolejny uzyskać granty na swoje inicjatywy. O tym co działania finansowane przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz Województwo Małopolskie wniosły do lokalnych wspólnot naszego regionu opowiadają realizatorzy.

W tym roku odbyła się już druga edycja konkursu FIO Małopolska Lokalnie. Jest to program wsparcia skierowany do młodych organizacji pozarządowych i innych grup działających na terenie województwa. Program FIO prowadzony jest równolegle w czterech subregionach.
m.in. w powiecie nowotarskim konkurs organizuje Babiogórskie Stowarzyszenie Zielona Linia. Mikrodotacje w wysokości 2.000 do 5.000 złotych, przydzielane w ramach programu przeznaczone są na realizację projektów na rzecz społeczności lokalnych – ich aktywizacji, rozwoju oraz integracji. W roku 2015 w powiecie nowotarskim przyznano sześć dotacji.

– Lokalne konkursy grantowe skierowane są przede wszystkim do początkujących animatorów inicjatyw lokalnych, którzy mają okazję zdobyć doświadczenie realizując mały projekt na rzecz swojej społeczności. Konkursy nie mają ograniczeń tematycznych, co procentuje ciekawymi pomysłami, bowiem pozwalamy ludziom składać wnioski na takie działania, jakie sami mają ochotę zrealizować i jakie są potrzebne w ich społecznościach – mówi spec. ds. promocji programu Izabela Janczak-Bizoń.

Promocja aktywności fizycznej, rozwój pasji związanych ze światem mody oraz filmu czy integracja i aktywizacja osób starszych i niepełnosprawnych poprzez sztukę to tylko nieliczne z grupy projektów, które zostały zrealizowane dzięki pieniądzom z bieżącej edycji programu FIO i Województwa Małopolskiego.

Z dużym entuzjazmem spotkał się projekt „Seniorzy pienińscy na start"” realizowanego w Krościenku przez młodą organizację społeczną - Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów "Pieniny". Celem projektu było wzmocnienie potencjału stowarzyszenia, poprzez zakup sprzętu komputerowego i biurowego który będzie wykorzystywany do bieżącej pracy stowarzyszenia oraz do planowanych zajęć z obsługi komputera i internetu dla jego członków. Wolontariusz przekazał kilku seniorom postawy obsługi zakupionego sprzętu. Potem wyszkoleni seniorzy uczyli pozostałych jak korzystać z nabytego komputera. Takie działania zwiększyły również kompetencje cyfrowe członków stowarzyszenia.

Wśród ciekawych inicjatyw sfinansowanych przez konkurs grantowy można wymienić także projekt grupy Promotorzy aktywnego wypoczynku, w skład której wchodzą aktywni liderzy z terenu Lipnicy Małej. Projekt pod nazwą „W Lipnicy Małej - sportowo i rodzinnie”.

Celem projektu było wspieranie i upowszechnianie aktywnego i rodzinnego spędzania wolnego czasu oraz międzypokoleniowa integracja środowiska lokalnego. W ramach realizacji projektu zorganizowano imprezy sportowe, turnieju rodzinnego piłki siatkowej w którym poszczególne drużyny składają się z członków rodziny. Projekt wpłynął na integrację społeczną, rodzinną a także na dalszą popularyzację piłki siatkowej i zachęci do podejmowania kolejnych inicjatyw sportowych w tej miejscowości.

- Dzięki wieloletniemu doświadczeniu we współpracy z lokalnymi organizacjami wiemy, że mają one nie tylko ciekawe pomysły ale również potencjał do ich realizacji. Mówi Monika Zawada-Miska, prezes Babiogórskiego Stowarzyszenia Zielona Linia oraz doradca ds. konkursu. - Program FIO-Małopolska Lokalnie umożliwi realizację projektów ważnych i cennych dla danej społeczności. Wiemy, że różne grupy mają różne potrzeby, dlatego nie ograniczamy tematyki projektów.

Ciekawe rezultaty dał również projekt przygotowany przez Rodziców na rzecz rozwoju dzieci. „Lego robotyka - od teorii do praktyki” – bo tak nazywa się projekt to warsztaty z robotyki przeznaczone dla dwóch grup: 8-9 lat oraz 10-12 lat. Uczestnikami były dzieci ze Szkoły Podstawowej w Ostrowsku. Celem projektu było pogłębienie wiedzy nt. nowoczesnych technologii. Na warsztatach uczestnicy wykorzystując zaawansowane systemy Lego dostosowane do wieku grupy oraz korzystając z notebooków budowali maszyny i roboty oraz je programowali do wykonywania praktycznych czynności. Programowanie robotów miało na celu uświadomienie dzieciom mechanizmów i procesów zachodzących w technice i robotyce. Dzięki warsztatowemu, praktycznemu podejściu i kooperacji rozwijane są kluczowe kompetencje społeczne i techniczne.

Dotacja w ramach programu FIO-Małopolska Lokalnie wynosi maksymalnie 5000 zł. Wbrew pozorom za taką kwotę można zrobić wiele. W roku 2016 kolejna edycja tego programu. Zachęcamy do śledzenia informacji o nim na stronie malopolskalokalnie.pl oraz na profilu facebookowym programu.

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i Województwa Małopolskiego.


Tekst i zdjęcia: Babiogórskie Stowarzyszenie Zielona Linia.