„Serce Miasta” – projekt uczniów II LO | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

„Serce Miasta” – projekt uczniów II LO

7 kwietnia 2016
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Dariusz Stopka i Filip Kot uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w ZSO nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu przystąpili do realizacji projektu edukacyjnego pt. „Serce Miasta”. Projekt został objęty honorowym patronatem Starosty Powiatu Nowotarskiego, Przewodniczącego Rady Miasta Nowy Targ oraz Burmistrza Miasta Nowy Targ.

- Do celów badawczych posłużyliśmy się definicją miejsca pamięci opracowaną przez historyków takich jak Étienne François i Hagen Schulze, którzy piszą, że „miejsce pamięci to ważne dla wielu pokoleń punkty ogniskujące pamięć zbiorową i tożsamość, stanowiące część społecznych, kulturowych i politycznych zwyczajów [...] stanowi ono element realnej, społecznej, politycznej, kulturowej lub wyobrażonej przestrzeni” – wyjaśnia Filip, uczeń klasy humanistycznej w II LO.

- Celem projektu jest zbadanie jaki wpływ na budowanie lokalnej tożsamości, a przez to na budowanie narodowej wspólnoty ma miejsce pamięci, którym jest nowotarski ratusz – uzupełnia Darek.

Uczniowie w swojej pracy wybrali następujące obszary badawcze: pokazanie historii i znaczenia ratusza, jako miejsca, które decydowało i decyduje nadal o miejskim charakterze ośrodka osadniczego, przedstawienie ratusza, jako miejsca symbolu symboli historii lokalnej i narodowej; zbadanie kategorii miejskości pod względem socjologicznym.

- Aby pozyskać dane do naszych badań przeprowadziliśmy dwie sondy uliczne. Pierwszą w dniu 10 marca na wysokości ulicy Krzywej i galerii handlowej „Buy and Fly”, drugą 18 marca na dworcu autobusowym. Rozmawialiśmy z pięćdziesięcioma osobami w różnym wieku, zarówno mieszkańcami Nowego Targu, jak i osobami spoza miasta. Celem badania było przyjrzenie się, w jaki sposób ratusz funkcjonuje w świadomości lokalnej. Było to bardzo ciekawe doświadczenie – opowiada Filip.

- Pierwsze pytanie brzmiało: „Co to za budynek?” i zadawaliśmy je po pokazaniu na telefonie zdjęcia ratusza. 90% respondentów udzieliło bardzo dobrej odpowiedzi, 10% w ogóle nie wiedziało czym jest pokazywany obiekt. Występował bardzo wysoki poziom korelacji pomiędzy miejscem zamieszkania i udzielaną odpowiedzią – mówi Darek, uczeń klasy informatycznej.

- Na pytanie: Dlaczego w Nowym Targu znajduje się ratusz? – uzyskaliśmy przeróżne odpowiedzi, najczęściej występujące zebraliśmy w sześciu kategoriach, zachowując specyfikę wypowiedzi:

„Miasto musi mieć ratusz” – 26%

„Nowy Targ to stare miasto, więc musiał mieć ratusz” 24%

Miejsce urzędowania burmistrza – 10%

Jest to siedziba urzędu – 4%

„Jest to związane z historią” - 16%

Nie mam pojęcia – 20%

- relacjonuje Filip

Licealistów ciekawiło, czy ludzie wiedzą, jakie funkcje pełnił ratusz w przeszłości. Celowo nie sprecyzowali, czy chodzi o czasy średniowiecza, czy ostatnie półwiecze, interesowały ich wszystkie skojarzenia. 26% respondentów nie potrafiło wymienić żadnej funkcji, 20% ankietowanych wymieniło odpowiednio: Urząd Stanu Cywilnego, miejsce urzędowania burmistrza oraz załatwiania spraw urzędowych, według 10% zbierały się tam rady, a 4% ankietowanych odpowiedziało, że było to miejsce spotkań ludzi i zgromadzeń.

Chcieli też zbadać, jaki jest poziom wiedzy na temat obecnych funkcji ratusza. Najwięcej osób uważa, że nadal jest tam Urząd Stanu Cywilnego (26%), 24% wymieniło muzeum, 16% wystawy, 10% urząd (nie precyzując jaki), 8% uważa, że w ratuszu znajdują się zabytki, jedna osoba, wspomniała, że jest to miejsce wykładów oraz Punkt Informacji Turystycznej.

- Ratusz jest dla nas symbolem symboli historii lokalnej i narodowej, dlatego zapytaliśmy o tablice wmurowane w jego ściany. 80% ankietowanych odpowiedziało, że widziało te tablice, 20% nie nigdy nie zwróciło na nie uwagi. Jeden z rozmówców wyjaśnił nam, że nigdy nie widział tablic, ponieważ fontanny bardziej przykuwają uwagę – opowiada Darek. – Tylko jedna osoba potrafiła dokładnie odpowiedzieć, co upamiętniają tablice. 60% badanych odpowiadało, że jedna z tablic dotyczy Jana Pawła II, o drugiej nic nie wiedzieli, 20% w ogóle nie wiedziało, co na nich się znajduje, 18% nie mogło sobie przypomnieć – kontynuuje.

-Przeprowadzenie ankiety i jej wyniki były dla nas bardzo interesującym doświadczeniem. W oparciu o nie planujemy realizację kolejnych działań projektowych – podsumowują licealiści.

Patronat medialny sprawują Podhale24, Podhale Region, Góral Info, Nowotarska Telewizja Kablowa, TVPodhale.


Tekst i zdjęcia: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu.