Straż Graniczna dla mundurowej młodzieży: o narkotykach, dopalaczach i handlu ludźmi | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Straż Graniczna dla mundurowej młodzieży: o narkotykach, dopalaczach i handlu ludźmi

1 grudnia 2015
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Klasy mundurowe Prywatnych Szkół Średnich im. prof. Venuleta w Nowym Targu odwiedzili dwaj funkcjonariusze Straży Granicznej. Ich wizyta była profesjonalnym i przemawiającym do wyobraźni spotkaniem, na którym omówiono największe zagrożenia dla młodego pokolenia: narkotyki, dopalacze, handel ludźmi. Goście odpowiadali też na pytania uczniów wyraźnie poruszonych „gorącymi” tematami.

Podoficerowie Straży Granicznej przyprowadzili do szkoły czworonożną specjalistkę, 10-letnią foksterierkę o imieniu „Basia”, wyszkoloną do poszukiwania narkotyków, by zademonstrować jej umiejętności. Basia obeszła całą klasę, jednak, uznawszy zgromadzonych w niej uczniów i ich plecaki za „czyste” - w żadnym miejscu nie zasygnalizowała drapaniem obecności podejrzanych substancji. Wobec tego zajęła się zabawą z piłeczką. Należy dodać, że Basia odbyła szkolenie starego typu, ucząc się sygnalizować obecność poszukiwanych substancji drapaniem. Psy szkolone teraz - po wywąchaniu narkotyków wykonują siad.

Co ciekawe – używane wcześniej w Straży Granicznej do tropienia narkotykowego przemytu owczarki niemieckie i labradory zastąpił właśnie terier, piesek znacznie mniejszy, i lżejszy, którego łatwiej przewozić i wkładać na półki autokarów czy samolotów przy przeszukiwaniu bagaży.

Pogadanka rozwinęła się w kierunku groźnego procederu przemytu narkotyków, ale gość ze Straży Granicznej przybliżał też specyfikę szkolenia psich funkcjonariuszy i pracy z nimi.

Mł.chor. Zbigniew Krzysztofek - skupił się na substancjach psychoaktywnych, czyli dopalaczach i narkotykach, omawiając ich rodzaje, niebezpieczeństwo uzależnień, skutki przedawkowania, szkody powodowane w ludzkim organizmie.

Drugim poruszonym przez niego tematem – i zjawiskiem o coraz szerszej skali w dobie zarobkowych wyjazdów, mnogości pseudo-agencji pośrednictwa pracy i ogłoszeń oferujących dobrze płatne zajęcie za granicą, bez wymagania szczególnych kwalifikacji ani znajomości języka – jest handel ludźmi. Ofiary tego z kolei procederu są wykorzystywane do pracy przymusowej, w żebractwie, prostytucji, pornografii i innych formach seks-biznesu, w niewolnictwie domowym, do popełniania przestępstw czy do pobierania narządów i tkanek.

Uczniowie otrzymali znakomicie opracowaną przez Departament Polityki Migracyjnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Zespół ds. przeciwdziałania Handlowi Ludźmi broszurę „Nie jesteś na sprzedaż”. Funkcję poradnika, jak zachować ostrożność, jak postępować w obliczu takich niebezpieczeństw i gdzie szukać pomocy – łączy ona z przykładowymi sytuacjami handlu ludźmi, spisanymi później przez same ofiary. Ma przy tym wyjątkowo przyswajalną dla młodych odbiorców formę komiksu.

Tekst i zdjęcia: Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży w Nowym Targu.