Stanowisko Rady Powiatu w sprawie utworzenia MORD w Nowym Targu.
Jednogłośną uchwałą na sesji w dniu 27 marca 2014 r. Rada Powiatu Nowotarskiego umocowała Zarząd do działań mających na celu stworzenie w Nowym Targu filii (lub oddziału) Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu. Punkt taki byłby władny przeprowadzać egzaminy na prawo jazdy kategorii AM, A3, A2, A, B1, B (motocykle, motorowery, czterokołowce lekkie, samochody osobowe i osobowa z przyczepa do wagi 3,5 tony). Decyzję musi jednak podjąć Sejmik Województwa – na swoim posiedzeniu 31 marca.
Możliwość powołania w Nowym Targu filii lub oddziału MORD otwarła dopiero przyjęta niedawno nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami. Dodajmy, że pierwszy projekt został zablokowany w Sejmie poprzedniej kadencji przez dyrektorów ośrodków ruchu drogowego zrzeszonych w Krajowym Związku Dyrektorów WORD. Dopóki nowelizacja nie weszła w życie, egzamin na prawo jazdy można było zdawać jedynie w miastach wojewódzkich i miastach na prawach powiatu, takich jak Nowy Sącz.
Dla Podhalan najbliższymi ośrodkami egzaminacyjnymi były Nowy Sącz właśnie, Kraków i Bielsko-Biała. Polska jest przy tym krajem, gdzie liczba mieszkańców obsługiwanych przez jeden ośrodek egzaminacyjny jest wyjątkowo wysoka, wynosi bowiem 700 tysięcy (podczas gdy np. w Irlandii jeden ośrodek przypada na 90 tys. mieszkańców).
Kłopoty i niedogodności związane z odbywaniem „jazd rozpoznawczych" i egzaminów w Nowym Sączu są powszechnie znane: wielokilometrowa odległość sprawia, że jest to wyprawa na cały dzień, wymaga brania urlopu. Ponadto kursanci –koncentrując się na specyfice drogowej miejsca zdawania egzaminu – jak się okazywało, nie znali potem nowotarskich ulic...
W lipcu ubiegłego roku radni powiatowi przyjęli i skierowali do marszałka województwa małopolskiego, przewodniczącego Sejmiku Województwa oraz radnych wojewódzkich z terenu Podhala rezolucję sprawie przywrócenia Nowemu Targowi statusu państwowego ośrodka egzaminacyjnego w zakresie prawa jazdy.
Starania o ośrodek egzaminacyjny były już wtedy kilkunastoletnie, lecz – z powodu zapisów ustawy – bezskuteczne.
Puenta rezolucji była następująca:
Rada Powiatu Nowotarskiego zwraca się z prośbą do Marszała Województwa Małopolskiego o wystąpienie w wnioskiem do Sejmiku Województwa Małopolskiego o wskazanie Nowego Targu jako miasta, w którym, może być przeprowadzony egzamin państwowy w zakresie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B.
Umożliwienie przeprowadzania egzaminu w Nowym Targu w znaczący sposób ułatwi zainteresowanym uzyskanie prawa jazdy bez konieczności uciążliwych dojazdów do ośrodka egzaminacyjnego w Nowym Sączu. Z możliwości zdawania egzaminów w Nowym Targu skorzystają nie tylko Powiatu nowotarskiego, lecz również powiatów ościennych.
Ostatnio Zarząd Województwa, przychylając się do rezolucji, skierował wreszcie pod obrady Sejmiku projekt uchwały w tej sprawie.
A powiat ze swej strony od listopada prowadził rozmowy z nowosądeckim MORD-em.
- Były problemy ze znalezieniem odpowiedniego miejsca, a gdy zostało znalezione, to trzeba było ustalać zasady finansowania – przyznawał starosta Krzysztof Faber podczas sesji Rady Powiatu. - Ciężar decyzyjny spoczywał na Zarządzie Województwa, bo tylko on był władny wnieść projekt uchwały pod obrady Sejmiku. Zarząd Województwa zażyczył sobie biznes-planu i porozumienia między powiatem a dyrektorem Zespołu Szkół Technicznych i Placówek, bo na jego terenie ma powstać filia MORD. Doszedł też do wniosku, że tak poważna sprawa, związana z wydatkami powiatu, wymaga uchwały Rady. Na razie mamy zawarte wstępne porozumienia z MORD w Nowym Sączu i z Zespołem Szkół Technicznych. Na uruchomienie tego odmiału czy filii MORD przeznaczy 1 milion zł.
343 tysiące ma kosztować przygotowanie placu manewrowego – ogłoszenie przetargu i wykonawstwo weźmie na siebie powiat. Kolejne 50 i 30 tys. trzeba będzie wydać na sieć teleinformatyczną w budynku i klimatyzację serwerowni. Daje to w sumie ok. 450 tys. zł.
Pozostałe 550 tys. MORD zainwestuje w zakup wyposażenia, mebli, sprzętu komputerowego.
W Nowym Targu, jak już ustalono ze starostą, będzie stacjonowało 6 samochodów. Powiat za symboliczną złotówkę udostępni plac na 15 lat. W tym czasie zainwestowane pieniądze filia powinna „odrobić". Ponieważ jednak MORD nie ma pewności, czy ośrodek egzaminacyjny będzie rentowny – zobowiązał się go utrzymać przez 5 lat. W tym czasie będzie pokrywał koszty utrzymania placu, sprzątania, odśnieżania itd.
- Dyrektor Zespołu będzie dzierżawił dla MORD-u teren za zgodą Zarządu Powiatu – tłumaczył starosta. – A myślę, że powinny spaść ceny kursów prawa jazdy – ewentualnie powinny więcej zyskać ośrodki szkoleniowe – bo odpadną koszty jazd do Sącza.
Przy pomyślnej dla Nowego Targu uchwale Sejmiku Województwa, są szanse na uruchomienie filii ośrodka egzaminacyjnego już w jesieni.
Dzisiejszą uchwałę przewodniczący Rady, dr Jan Krzak, nazwał w każdym razie historyczną.
Tekst: Anna Szopińska
Źródło: www.podhale-region.pl