Starosta Krzysztof Faber: "Zapraszam do udziału w organizowanych po raz pierwszy w historii Podhala Ogólnopolskich „Targach Cieśli Chochołów 2017”
- Jest to wydarzenie wyjątkowe i odbywające się w wyjątkowej miejscowości. Na placu obok pensjonatu "Zacisze" w Chochołowie przez trzy dni będzie można zapoznać się z bogatą ofertą firm zajmujących się budową oraz wykańczaniem domów drewnianych.
Oprócz oglądania stoisk na zwiedzających czeka moc atrakcji. Będą widowiskowe zawody cieśli i "msorzy" - zawodów tradycyjnych ale niestety ginących. Będzie to niepowtarzalna okazja podejrzeć kunszt majstrów i ich niezwykłe umiejętności w posługiwaniu się tradycyjnymi narzędziami. Zawody dla cieśli będzie prowadził Andrzej Jakubiec „Kubosek” z Cichego - znany regionalista, konferansjer ale jednocześnie też znawca tematów związanych z ciesielstwem. W trakcie trwania targów można będzie na żywo obejrzeć jak się buduje płazówkę – tradycyjną góralską chałupę, jak się kryje dach. Będą też prezentacje sprzętu i akcesoriów pomocnych przy obróbce drewna.
Bardzo się cieszę, że targi odbywają się na terenie naszego powiatu. Powiat Nowotarski przystąpił do współorganizacji targów ponieważ to przedsięwzięcie jest oryginalne i wyjątkowe. Odbywa się na wielu płaszczyznach i dotyka wielu aspektów związanych z naszym regionem. Przede wszystkim targi mają za zadanie pokazać i zaprezentować tradycyjne ginące zawody, które są nieodłącznym elementem naszej góralskiej kultury. Dzisiaj zawód taki jak cieśla czy „msorz”albo „mechoptyk” jest zawodem ginącym. Uczy się go latami, wymaga tężyzny fizycznej, sprawności i jak każde rękodzieło trochę wyobraźni i fantazji. W dobie komputerów, wyjazdów do pracy za granicę chętnych do wykonywania tych zajęć ubywa, a jak by nie było jest to nasza kultura i nie możemy pozwolić na to aby zaginęła. Targi promują naszą góralską przedsiębiorczość, nasze firmy i naszą gospodarkę. Dawniej domy drewniane budowano tylko na Podhalu. Dzisiaj duża część firm działa na terenie Polski i Europy. Aby tak się mogło stać nasi przedsiębiorcy musieli się wykazać przedsiębiorczością, pomysłowością i przede wszystkim jakością budowanych konstrukcji. Przez to, że targi odbywają się w Chochołowie promowana jest przepiękna miejscowość naszego powiatu, która jest perełką jeśli chodzi o tradycyjne budownictwo zrębowe na Podhalu.
Dzisiaj są ludzie, dla których słowo tradycyjne znaczy stare a wcale tak nie jest. Uważam, że tradycyjne technologie przekazywane na Podhalu z pokolenia na pokolenie w połączeniu z nowoczesnymi trendami budowlanymi tworzą nowoczesną architekturę drewnianą. Współczesne budownictwo tradycyjne jest wynikiem połączenia umiejętności wyjątkowej klasy fachowców i stale rozwijających się technologii. Tradycyjne nie jest synonimem skansenu. Tradycyjne budownictwo w dzisiejszych czasach jest ciągle ulepszane, ciągle zaskakuje i nieustannie zachwyca swoim pięknem.
Nasz region jest zagłębiem fachowców budujących z drewna. W powiecie nowotarskim działa duża ilość firm zajmujących się konstrukcjami drewnianymi, które serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Mając to na uwadze jako przedstawicielowi samorządu powiatowego zależy mi na rozwoju gospodarczym regionu i uważam, że należy wspierać tego rodzaju inicjatywy, które będą promować lokalne przedsiębiorstwa i przez to wpływać na jakość życia mieszkańców.
Zapraszam do wzięcia udziału w targach wszystkich mieszkańców oraz turystów przebywających na naszym pięknym Podhalu. Życzę wystawcom, uczestnikom i wszystkim zwiedzającym miłych wrażeń i udanych targów.
Krzysztof Faber
Starosta Powiatu Nowotarskiego.
Film promujący Targi dostępny jest w zakładce: Multimedia/Wideo.