Uczniowie Ekonomika na praktykach w Portugalii | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Uczniowie Ekonomika na praktykach w Portugalii

19 czerwca 2018
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Jak już wcześniej zostało napisane, od 2 czerwca 2018 roku  ekonomiści i handlowcy z ZSE (wraz z  opiekunami)  przebywają na  praktykach w Barcelos, w północnej części Portugalii, w ramach projektu POWER Szkoła w Europie-praktyki zawodowe w europejskich przedsiębiorstwach. Po pierwszym tygodniu pobytu, który upłynął pod znakiem wycieczek, poznawania pracodawców lokalnych firm i przedsiębiorstw oraz praktyk, drugi tydzień wypełniała praca. Jednak nie samą pracą żyje człowiek!

Już w piątkowy poranek, 8 czerwca, uczniowie, opiekunowie i zaprzyjaźnieni z nimi uczniowie z Radomia, pojechali na wycieczkę do najsłynniejszego w tej części Europy miejsca kultu maryjnego, czyli do Fatimy. Ze wzruszeniem i w skupieniu wszyscy zwiedzili wnętrze  bazyliki z grobami Hiacynty, Łucji i Franciszka, potem udali się przed oblicze Matki Boskiej Fatimskiej, której figurka znajduje się w specjalnej kapliczce na placu. Uczniowie zapalili świece w ważnych dla siebie intencjach, zakupili pamiątki, zwiedzili muzeum położone w stojącym naprzeciw bazyliki budynku. Następnie grupa przeszła drogą krzyżowa do położonej około 2 km wioski, w której mieszkali pastuszkowie, aby zobaczyć skromne wnętrza ich domów. Niewątpliwie dzień ten zostanie zapamiętany jako wyjątkowe przeżycie religijne przez jednych lub  jako atrakcja turystyczna przez drugich.

Sobota, 9 czerwca, wiązała się z kolejną wycieczką, tym razem do Porto. Tam odbył się rejs statkiem po rzece Duero, spacer uliczkami i zakamarkami miasteczka, łącznie z wizytą w jednej z korporacji produkującej porto. Największym zainteresowaniem ekonomistów i handlowców  cieszyły się: most zaprojektowany przez  Eiffla oraz dworzec kolejowy. Stacja jest dobrze znana ze swoich płytek ceramicznych, które mają powierzchnię około 551 metrów kwadratowych, przedstawiają one sceny historyczne.

Niedzielę uczniowie spędzili na kampusie, ale  wolny czas upłynął szybko, m.in. rozegrano dwa mecze: piki nożnej i siatkówki plażowej oraz  odbywały się zajęcia w podgrupach.

Od poniedziałku uczniowie wrócili do pracy. Okazało się, że pracodawcy cenią sobie tę współpracę i doceniają zaangażowanie, punktualność,… z którą sami mają problemy, jest to kraj południa i czas liczy się tu inaczej. Wyzwaniem nadal pozostawał język, gdyż w wielu zakładach niewiele osób włada językiem angielskim. Kiedy uczniowie przebywali w zakładach pracy, opiekunowie odbywali wizyty monitorujące. Czasami były one podwójnie przyjemne, z uwagi na malownicze położenie firm, np. w Esposende czy Povoa de Varzim [nad oceanem].

W czwartek, 14 czerwca, na trzy godziny wszyscy udali się  na targ do Barcelos, który stanowi lokalną atrakcję. Tam zostały zakupione pamiątki: koguciki, breloczki, obrusy, itp. Po południu odbyła się druga wycieczka do Bragi.

Należy dodać, że od poniedziałku towarzyszyła uczniom piękna pogoda i każdą wolną chwilę można było spędzić na kąpielach słonecznych.

Nie ma chyba ani jednego uczestnika wyjazdu, który nie żałowałby tego, że zostały tylko dwa dni. Młodzież i opiekunowie zżyli się ze  sobą  i z cała pewnością, pomimo odbywanych staży, odpoczęli. Można polecić ten rodzaj zdobywania doświadczenia młodszym rocznikom oraz jednoznacznie stwierdzić, że warto zadbać o jak najlepsze wyniki, aby w przyszłości znaleźć się w tym pięknym, jeszcze nie przesiąkniętym komercją, kraju.

 

Tekst i zdjęcia: Zespół Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu.