Wybierz Życie - Pierwszy Krok
Dnia 20 stycznia br. w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Targu, odbyło się szkolenie dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych, którzy są szkolnymi koordynatorami programu edukacyjnego „Wybierz Życie - Pierwszy krok”. Program realizowany jest w 14 szkołach ponadgimnazjalnych na terenie powiatu nowotarskiego.
Na szkolenie zaproszono mgr położnictwa Elżbietę Tomasz-Hajnos, która przedstawiła prezentację na temat profilaktyki nowotworów, m.in.
-
HPV a rak szyjki
-
Choroby przenoszone drogą płciową (STD)
-
Rak jąder
Założenia programu:
Program edukacyjny „Wybierz życie – pierwszy krok”, obejmuje tematykę profilaktyki raka szyjki macicy, oparty jest na następujących założeniach:
-
Stworzenie świadomości zagrożenia rakiem szyjki macicy i innych chorób wywoływanych zakażeniem wirusem HPV u młodych ludzi,
-
Problem raka szyjki macicy nie może być kwestią wstydliwą i unikaną. Świadomość istnienia zagrożenia zakażeniem HPV i jego konsekwencji powinny być częścią rozmów wychowawczych, przygotowujących młodych ludzi do dorosłego życia. Zasadnicze znaczenie ma połączenie problemu raka szyjki macicy ze stanem zdrowia prokreacyjnego,
-
Dostępne obecnie sposoby profilaktyki wtórnej (badania cytologiczne)
i pierwotnej (szczepienia profilaktyczne) powinny być powszechnie znane, aby umożliwić ich jak najbardziej optymalne zastosowanie, -
Szkoły ponadgimnazjalne są miejscem, gdzie można dotrzeć do szerokiego grona młodych ludzi. Wprowadzenie edukacji prozdrowotnej na temat raka szyjki macicy do szkół przyczyni się do podniesienia poziomu wiedzy i zainicjowania dyskusji, dzięki której kobiety z pokolenia rodziców podejmą odpowiednie działania, czyli skonsultują się z lekarzem i wykonają badanie cytologiczne.
Cel główny:
-
zmniejszenie występowania i umieralności na raka szyjki macicy
Cele szczegółowe:
-
zwiększenie poziomu wiedzy na temat profilaktyki raka szyjki macicy i roli wirusa HPV w jego powstawaniu,
-
podniesienie świadomości o czynnikach zwiększających ryzyko raka szyjki macicy (profilaktyka pierwotna i wtórna),
-
motywowanie kobiet do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym przez całe życie,
-
przygotowanie młodzieży do roli liderów edukacji zdrowotnej w środowisku lokalnym,
-
dostarczenie informacji o świadczeniodawcach wykonujących badania cytologiczne.
Adresaci programu
-
Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych (dziewczęta i chłopcy z klas I),
-
Rodzice i opiekunowie uczniów,
-
Kadra pedagogiczna szkół.
Pomoce dydaktyczne
dla edukatora:
-
poradnik
-
prezentacja multimedialna
dla uczniów:
-
zakładka
-
strona internetowa
dla dorosłych(rodziców, nauczycieli)
-
składanka,
-
strona internetowa
Realizacja programu.
Program edukacyjny „Wybierz Życie – Pierwszy Krok” może być realizowany w ramach ścieżki edukacyjnej (międzyprzedmiotowej) – edukacja prozdrowotna oraz w trakcie lekcji przedmiotowych, takich jak biologia, wychowanie do życia w rodzinie i w czasie innych zajęć np. godziny wychowawczej.
Realizatorzy programu.
Realizatorami programu w szkole mogą być wychowawcy, nauczyciele przedmiotowi, pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania. Szkoła może zaprosić również lokalnego eksperta, który w ramach prowadzonych zajęć poszerzy wiedzę uczniów.
Partnerzy Programu:
-
Polska Unia Onkologii
-
Fundacja Edukacji Społecznej
-
Fabryka Komunikacji Społecznej
-
Fundacja MSD dla zdrowia kobiet
Strona internetowa programu: www.pierwszykrok.edu.pl