Konferencja Zielone Podhale | Wydarzenia | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Konferencja Zielone Podhale

21 stycznia 2015
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W dniu 21 stycznia 2014 r. na sali obrad Urzędu Miasta Nowy Targ odbyła się konferencja p.n. "Zielone Podhale" skierowana do władz samorządowych, instytucji oraz przedsiębiorców z regionu. Organizatorami spotkania byli Powiat Nowotarski oraz Gmina Miasto Nowy Targ, natomiast patronowali mu Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa oraz Małgorzata Mrugała - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Wśród zaproszonych gości znaleźli sie nie tylko inicjator budowy kościoła pasywnego w Nowym Targu ks. Jan Karlak, zastępca prezes WFOŚiGW w Krakowie Józef Kała oraz włodarze miast i gmin z terenu powiatu nowotarskiego, radni powiatowi i miejscy, ale przede wszystkim przedstawiciele Akademii Górniczo - Hutniczej im. st. Staszica w Krakowie. Powiat Nowotarski i AGH podpisały w ubiegłym roku porozumienie o współpracy, którego głównym celem jest podejmowanie wspólnych działań samorządu powiatowego i świata nauki, ukierunkowanych głównie na ochronę środowiska. Strony zadeklarowały chęć współpracy w zakresie między innymi: efektywnego wytwarzania energii, a w szczególności wykorzystania dostępnych odnawialnych jej źródeł i ochrony środowiska naturalnego przed negatywnymi skutkami eksploracji zasobów energetycznych.

Tematyka konferencji odpowiada celom i zakresowi współpracy pomiędzy samorządem powiatowym a uczelnią wyższą.

Konferencję rozpoczęły wystąpienia współorganizatorów Starosty Nowotarskiego Krzysztofa Fabera oraz Burmistrza Miasta Grzegorza Watychy.

"Mam nadzieję, że dzisiejsza konferencja jest pierwszym etapem szerokiej współpracy, podejmowania wspólnych działań na rzecz szeroko rozumianej ochrony środowiska naturalnego naszego pięknego regionu. Na wszystkich ciąży odpowiedzialność za stan środowiska w którym żyjemy. To od nas zależy w jakim stanie naszą ziemię i środowisko pozostawimy przyszłym pokoleniom. Liczę na to, że dzisiaj tutaj zastanowimy się wspólnie, co można w tej materii zrobić." - podkreślał w swoim wystąpieniu inauguracyjnym starosta Faber.

Prowadzącym i moderatorem spotkania był prof. Zbigniew Hanzelka z Katedry Automatyki Napędu i Urządzeń Przemysłowych Wydziału EAIiE Akademii Górniczo - Hutniczej, który swoimi dygresjami na temat przedstawionych prezentacji urozmaicał konferencję.

Po prezentacji dr Grzegorza Wróbla z AGH p.n. "Nowoczesne, innowacyjne technologie jako rozwiązania zmierzające do osiągnięcia poprawy efektywności energetycznej budynków" prof. Hanzelka skomentował: "Po podpisaniu porozumienia o współpracy oceniliśmy efektywność energetyczną nowej siedziby starostwa, żeby zarekomendować odpowiednie usprawnienia w zarządzaniu systemami automatyki. Jednakże nie mieliśmy żadnych propozycji zmian - budynek jest wysoce energooszczędny - gratuluję gospodarzowi. W zamian za to skoncentrowaliśmy swoją uwagę na nowotarskim szpitalu - zaprojektowanie dedykowanego dla tej palcówki rozwiązania to dla nas wyzwanie".

W imieniu Marszałka Wojciecha Kozaka głos zabrał Tomasz Pietrusiak - Zastępca Dyrektora Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego, który podziękował wszystkim zebranym za podjęcie dyskusji na temat stanu środowiska oraz możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Kolejno Józef Kała Zastępca Prezes WFOŚiGW przybliżył zebranym możliwości finansowania inwestycji proekologicznych realizowanych przez samorządy, przedsiębiorców oraz indywidualnie przez mieszkańców ze środków funduszu.

W programie konferencji przedstawiono również informacje o doświadczeniach związanych z wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii przez PEC Geotermię Podhalańską S.A. oraz Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. Powyższe zagadnienia zostały omówione przez prezesa Czesława Ślimaka oraz dyrektora d.s inwestycji i rozwoju ZEW Niedzica Józefa Wójcika.

Na spotkaniu poruszono także bardzo wiele zagadnień z dziedziny ochrony środowiska istotnych dla samego miasta Nowy Targ. Między innymi przedstawiono możliwości rozwoju ekologicznego transportu miejskiego, stan gospodarki odpadami oraz kierunki działań zmierzające do zmniejszenia emisji do powietrza CO² przez MPEC Nowy Targ.

Z kolei w prezentacjach dotyczących powiatu nowotarskiego przedstawiono między innymi prośrodowiskowe dokonania inwestycyjne i pozainwestycyjne, nowoczesne podejście do przekazywania wiedzy oraz aktywizacji ekologicznej uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Placówek im. St. Staszica w Nowym Targu. Zebrani mogli obejrzeć oprócz przygotowanej prezentacji także fragment filmu o problemach środowiska naszego regionu przygotowany przez uczniów ZST. Natomiast dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II Marek Wierzba przedstawił zebranym plany związane z kompleksową modernizacją infrastruktury PSS w Nowym Targu z wykorzystaniem kogeneracji oraz technologii OZE. "W ostatnim czasie w szpitalu zainstalowano dodatkowy kocioł z płynną regulacją mocy, zmodyfikowano układ sterowania pracy kotłowni oraz układ sterowania węzłami cieplnymi. Zrealizowane inwestycje zamknęły się kwotą około 1 000 000,00 zł, a ich efektem jest znaczny spadek zużycia gazu, czyli wymierne korzyści finansowe. Pozostało jednak wiele do zrobienia - położenie szpitala stwarza możliwości do wykorzystania odnawialnych źródeł energii między innymi pomp ciepła, czy ogniw fotowoltaicznych, a dzięki doświadczeniom pracowników z AGH zostanie wybrane najbardziej efektywne rozwiązanie, generujące oszczędności związane z bieżącym funkcjonowaniem placówki" - informował zebranych dyrektor Wierzba.

Organizacja konferencji spotkała sie z bardzo dobrym odbiorem zebranych. Z sali padły słowa podziękowań za podjęcie dyskusji na temat ochrony środowiska. Jeden z obecnych przedsiębiorców podkreślił, iż bardzo ważna jest wymiana doświadczeń dotyczących rozwiązań proekologicznych oraz przedstawienie informacji przez instytucje finansujące takie zamierzenia.

"Pomysłów w zakresie ochrony środowiska nasz powiat posiada bardzo dużo, a dzięki doświadczeniu kadry AGH – której osiągnięcia są cenione na arenie międzynarodowej - mam nadzieję, iż uda się wdrożyć wiele innowacyjnych i dostosowanych do naszych potrzeb i naszego klimatu rozwiązań. Spotykamy się tutaj po raz pierwszy, lecz jak sądzę nie po raz ostatni. Liczę na to, iż będziemy spotykać się cyklicznie, aby dzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie ochrony środowiska oraz wypracowywać wspólne rozwiązania w tej dziedzinie." - podsumował na zakończenie konferencji starosta Krzysztof Faber.