Spotkanie dyrektorów bibliotek publicznych powiatu nowotarskiego | Wydarzenia | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Spotkanie dyrektorów bibliotek publicznych powiatu nowotarskiego

30 maja 2016
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4

25 maja br. w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu odbyła się konferencja dyrektorów bibliotek powiatu nowotarskiego, której gościem był Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego Władysław Tylka. Okazją do spotkania był sukces trzech bibliotek gminnych, które otrzymały dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rozbudowę, remont oraz wyposażenie swoich placówek na kwotę 823 tys. zł.

MKiDN z myślą o wzmocnieniu, a także przekształceniu bibliotek w nowoczesne centra dostępu do wiedzy i kultury, ogłosiło kolejny „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”: Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2016 – 2020”.

W 2016 r. trzy biblioteki w powiecie nowotarskim złożyły wnioski o dofinansowanie na poprawę warunków lokalowych swoich instytucji. Są to: Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z/s w Waksmundzie, Gminna Biblioteka Publiczna w Kluszkowcach oraz Orawska Biblioteka Publiczna w Jabłonce. Weryfikacja wniosków okazała się dla powyższych placówek sukcesem, ponieważ wszystkie otrzymały pozytywną ocenę. Biblioteki mogły aplikować o dodatkowe środki na zmianę lokalizacji oraz wyposażenia, dzięki przychylności władz samorządowych, które zadeklarowały wkład własny w wysokości 275 tys. zł.

Podczas spotkania omawiane były strategie rozwoju bibliotek na kolejne lata, gdzie nowe technologie pełnią dominującą rolę w życiu społecznym. Biblioteka jako instytucja publiczna, jest częścią kapitału intelektualnego, mającą ugruntowaną tradycję w lokalnych środowiskach. Dzięki wykwalifikowanej kadrze preferuje sprawdzone formy pracy, które nieustannie ulegają modyfikacji, zgodnie z oczekiwaniami społecznymi. W dobie informacji cyfrowej zadaniem każdej placówki jest prezentowanie informacji o swoich zbiorach w sposób pełny i dostosowany do potrzeb zróżnicowanej grupy odbiorców. Poza działalnością informacyjną, oferty bibliotek muszą być interesujące i równocześnie zachęcające do odwiedzin, do których należą m. in. spotkania autorskie, konkursy, warsztaty czytelnicze czy lekcje biblioteczne przy użyciu nowych technologii. Aby te wszelkie działania promujące dorobek myśli ludzkiej mogły być realizowane, potrzebne jest odpowiednio wyposażone i nowoczesne zaplecze lokalowe.


Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu.

Zdjęcia: Zbigniew Krauzowicz.