Wrześniowe spotkanie wójtów i burmistrzów z terenu powiatu nowotarskiego
Spotkania wójtów i burmistrzów z obszaru powiatu w Starostwie Powiatowym w Nowym Targu stanowią już stały element kalendarza lokalnych samorządowców. Starosta zaprasza gospodarzy gmin do wspólnej dyskusji nad tematami problematycznymi, które dotykają wszystkich jednostek samorządowych z naszego terenu. Powodem ostatniego spotkania w dniu 17 września 2015 r. było wejście w życie z dniem 1 września br. Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2015 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych placówkach. Regulacja ta nastręcza mnóstwo problemów z kwestiami żywieniowymi w placówkach oświatowych, ponieważ zakłada bardzo restrykcyjne zasady co do możliwości sprzedaży artykułów spożywczych i przygotowania posiłków dla dzieci i młodzieży, którym podmioty prowadzące szkolne sklepiki oraz stołówki nie są w stanie sprostać. Rozporządzenie zakazuje m.in. sprzedaży słodyczy, fast-foodów, białego pieczywa, a nawet soków o objętości powyżej 330ml (nawet jeśli są z naturalnych składników). Stołówki zaś mogą serwować smażone dania oraz ziemniaki najwyżej raz w tygodniu, a napoje nie mogą być słodzone cukrem lecz naturalnym miodem. Generalnie wyeliminowanie niektórych produktów ma służyć zminimalizowaniu ilości cukru i soli spożywanej przez dzieci i młodzież. Założenie bardzo słuszne, jednakże niemożliwe do zrealizowania w trybie natychmiastowym. Zmiana nawyków żywieniowych wymaga przede wszystkim kompleksowej edukacji prozdrowotnej młodzieży, dzieci, ale również ich rodziców, a także długotrwałego procesu dostosowania podmiotów oferujących produkty żywnościowe. W związku z powyższym Zarząd Powiatu Nowotarskiego wystosuje pismo do Ministra Zdrowia wskazujące na nierealność wdrożenia rozporządzenia oraz zaapeluje o zmianę wprowadzonych przepisów. Wójtowie i burmistrzowie podzielają stanowisko zarządu w tej sprawie i zobowiązali się również z takim samym wnioskiem zwrócić do właściwego ministra.
Kolejnym elementem spotkania było przedstawienie prawnych i praktycznych możliwości nadzoru służb gminnych nad prawidłową gospodarką wodno-ściekową. Zagadnienie zostało wywołane wciąż dużym na naszym terenie problemem zanieczyszczeń wód i gruntów spowodowanych nielegalnym pozbywaniem się ścieków. Zgodnie z przepisami prawa wójt/burmistrz posiada instrumenty do kontrolowania mieszkańców w zakresie usuwania zanieczyszczeń oraz egzekwowania zasad gminnej polityki wodno-ściekowej, również za pomocą kar pieniężnych.
Wspomniane zagadnienia zostały szeroko omówione przez Jolantę Bakalarz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, a w kwestiach gospodarki wodno-ściekowej sprawy leżące w kompetencjach starostwa powiatowego przedstawił Wojciech Krauzowicz Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych w Starostwie Powiatowym w Nowym Targu.
Ostatnia część posiedzenia została poświęcona tematowi wspólnego zakupu energii, do którego Powiat przygotowuje się wspólnie z gminami, aby uzyskać jak najkorzystniejszą cenę. Postępy w realizacji tego przedsięwzięcia zreferował Bartłomiej Garbacz Sekretarz Powiatu Nowotarskiego.