Zamknięty świat
"Nie jest mi trudno dać się okłamać. Trudno mi jednak ukryć, że o tym wiem" - mówi motto sztuki.
Kombinacje na temat miłości, przyjaźni i zwariowanych relacji rodzinnych. Wymyślne intrygi i nierozsądne kłamstewka. Recepta na nudę i wydłużające się dni singielki, której "data ważności" minęła dawno temu. Pytania na tematy życiowe, te stawiane na początku i na końcu, a odpowiedź jedna - kłamać, ściemniać, intrygować.
W ten sposób grają, a raczej igrają ze sobą i swoim życiem dwie ekscentryczne starsze panie: Lucyna (Krystyna Sienkiewicz) i Ernestyna (Zofia Czerwińska). Udaję, że nic nie wiem - to zdanie idealnie pasujące do tego pojedynku aktorskiego dwóch gigantek polskiej sceny komediowej.
Lucyna, nieco stuknięta wiekowa emerytka, zręcznie manipuluje nielubianą, ale jednak jedyną towarzyszką mało rozsądnych gier i zabaw. Ernestyna, niestrudzenie godzi się na to zabawne "darcie kotów" (a raczej kota w tym przypadku), byleby tylko uciec od mało interesującej samotności.
I jeszcze tych dwoje młodych: znerwicowana córka Antonina i Filip - syn lekkoduch, maczający swoje nieskażone pracą rączki w brudnych interesach. Oboje sprytnie przywiązani przez Lucynę i zręcznie manipulowani. Wplątani w tę grę, sami wikłają siebie i na pozór nierozgarniętą matkę w niecodzienną przygodę. A jedynym triumfatorem w tej ostatniej rozgrywce okazuje się rzeczywistość. Rzeczywistość, która w finale zmusza Lucynę do odpalenia wraz z mężem nieboszczykiem fajerwerków Palermo na kilkanaście godzin przed nocą sylwestrową.
"Na żadnych próbach tyle się nie śmiałem - zdradza Rafał Cieszyński. - Obie panie, Krystyna Sienkiewicz i Zofia Czerwińska, są tak błyskotliwe i mają takie poczucie humoru, że czasami trudno usiedzieć cicho w kulisach. U nikogo z młodszych aktorów nie widziałem zdolności tak szybkiego i bezbłędnego wchodzenia w rolę i wyjątkowej umiejętności prowadzenia postaci w ten sposób, że jest jednocześnie bardzo śmieszna i do głębi wzruszająca."
W Polsce znane są dwie sztuki Catherine Aigner: "Meksyk" w formie próby czytanej przybliżył w 2008 roku teatr TR Warszawa w cyklu Nowa Dramaturgia. Czytanie "Zamkniętego świata" przygotował z kolei w 2009 roku warszawski Teatr Wytwórnia.
Produkcja Teatru Finestra to pierwsza w Polsce sceniczna adaptacja "Zamkniętego świata". Wystawienie sztuki wsparło Austriackie Forum Kultury w Warszawie.
Teatr Finestra to zupełnie nowa scena w stolicy, która nie ma własnej siedziby. Korzysta z gościnności innych teatrów. Twórcami Finestry są Grzegorz Smarz i Krzysztof Jakubowski. Ich zamysł jest prosty - zgromadzić w swej ofercie i przedstawić warszawskiemu widzowi najciekawsze komediowe propozycje ostatniego sezonu oraz przygotować nowe premiery.
"Zamknięty świat" Catherine Aigner; tłumaczenie: Karolina Bikont; reżyseria: Dariusz Taraszkiewicz; występują: Zofia Czerwińska, Anna Dereszowska, Krystyna Sienkiewicz, Rafał Cieszyński, Dariusz Taraszkiewicz; premiera polska (w Teatrze Kamienica): 27 listopada 2011.
Źródło: informacje prasowe, www.teatrfinestra.pl
MOK Nowy Targ, Al. Tysiąclecia 37 - sala widowiskowa, 13 marca (wtorek) 2012 godz. 17.30
cena: 80 zł; rezerwacja: 18 266 21 32, sekretariat@mok.nowytarg.pl , mok.nowytarg.pl
Źródło:www.mok.nowytarg.pl