Globalizacja w naszym życiu codziennym | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Globalizacja w naszym życiu codziennym

11 października 2013

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Krościenku nad Dunajcem, w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” Comenius- Partnerskie Projekty Szkół, biorą udział w realizacji projektu pt. „Globalizacja w naszym życiu codziennym”. Koordynatorem inicjatywy jest Elżbieta Wójcik.

Projekt skierowany do uczniów poznających język niemiecki, ma służyć m.in. poznaniu szans i zagrożeń wszechogarniającej nas globalizacji oraz upowszechnianiu idei partnerstwa wśród młodzieży krajów Unii Europejskiej.

Zagranicznymi partnerami szkoły są uczniowie ze szkół średnich z Ruse w Bułgarii, z Hamburga w Niemczech i z Gemony del Friuli we Włoszech.
W czasie polskiej edycji Comeniusa rozstrzygnięty został konkurs na projekt logo dla realizowanego programu, w którym wygrał uczeń ze szkoły w Hamburgu.
W budynku Pienińskiego Parku Narodowego uczniowie zwiedzili znajdującą się tam wystawę oraz wzięli udział w zajęciach zatytułowanych "Moje środowisko”. Ponadto zaprezentowali wyniki ankiet przeprowadzonych w swoich krajach pt. „Jak w moim domu chroni się środowisko?”. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele władz lokalnych: wójt Krościenka Stanisław Gawęda, kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej Grzegorz Szerszeń oraz Przewodniczący Rady Miasta Szczawnica, Kazimierz Zachwieja, który zapoznał uczestników z programem solarnym zrealizowanym ze środków unijnych w Szczawnicy.

Uczestnicy Comeniusa zwiedzili Zespół Elektrowni Wodnych i zamek w Niedzicy, spłynęli łodziami Przełomem Dunajca. Odwiedzili także Zakopane, Oświęcim, Wadowice i Kraków.
Na pamiątkę spotkania, za budynkiem szkoły, w "Alei Przyjaźni" zasadzono cztery dęby symbolizujące kraje uczestniczące w projekcie.
W tym roku zaplanowano wyjazd do Włoch, Niemiec i Bułgarii.
Uruchomiono także specjalną platformę edukacyjną (globalizacja.nowotarski.pl), na której wszystkie kraje zamieszczają informacje o programie.
W roku bieżącym i przyszłym, aplikowało 11 państw, ale tylko 4 z nich, w tym Polska, otrzymały dofinansowanie.


Tekst i zdjęcia: LO w Krościenku nad Dunajcem