Raport Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu z dn. 16 lutego br. | Informacje | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Raport Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu z dn. 16 lutego br.

16 lutego 2018
Zdjęcie 1

94-latka skutecznie obroniła się przed gwałcicielem.

Policjanci z jednego z komisariatów na terenie powiatu nowotarskiego zatrzymali mężczyznę, który po zakrapianej alkoholem imprezie usiłował zgwałcić 94-letnią matkę gospodarza. Ta, broniąc się, złapała stojącą obok łóżka szklaną butelkę z lekarstwem i  kilkakrotnie uderzyła nią  gwałciciela.  Zdezorientowany napastnik uciekł.

13 lutego br. policjanci otrzymali zgłoszenie o usiłowaniu gwałtu w jednej z miejscowości powiatu nowotarskiego. Na miejscu okazało się, że zgłaszający z dwoma kolegami spożywał w domu alkohol. Kiedy wyszedł na podwórko,  jeden z gości  chciał zgwałcić jego 94-letnią matkę. Kobieta nie dała wyrządzić sobie krzywdy, złapała za stojącą koło łóżka szklaną butelkę amolu i kilkakrotnie uderzyła nią potencjalnego gwałciciela. Mężczyzna nie spodziewał się takiej reakcji starszej Pani, wystraszył się i uciekł do swojego domu. Kobieta o zdarzeniu natychmiast poinformowała syna, który powiadomił Policję. W trakcie usiłowania gwałtu w pomieszczeniu znajdował się również 47-latek, który jednak nie był świadomy co się dzieje, ponieważ spał upojony alkoholem. Policjanci udali się do domu napastnika i zatrzymali 57-latka. Prokurator wobec zatrzymanego zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji i zakazu kontaktowania się w jakikolwiek sposób z pokrzywdzoną. Za usiłowanie gwałtu podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.

 

Wypadek w Czarnym Dunajcu.

Kierujący suzuki w trakcie wyprzedzania samochodu ciężarowego stracił panowanie nad pojazdem, wpadł w poślizg i uderzył w ogrodzenie komisu samochodowego. W wypadku poszkodowany został 70-letni pasażer pojazdu.

Do wypadku doszło w nocy 15 lutego br. około godziny 23:00 w Czarnym Dunajcu. Z ustaleń Policji wynika, że kierujący samochodem marki Suzuki Grand Vitara, 57-letni mieszkaniec Nowego Targu, jadąc w kierunku Nowego Targu w trakcie wyprzedzania samochodu ciężarowego wpadł w poślizg i stracił panowanie nad pojazdem. W efekcie, zjechał z drogi,  uderzył w  ogrodzenie i wjechał na teren komisu samochodowego, gdzie uderzył w dwa samochody stojące na posesji. Kierujący w trakcie zdarzenia był trzeźwy. W wyniku wypadku 70-letni pasażer, mieszkaniec Krakowa doznał urazu kręgosłupa i został przetransportowany do szpitala. Na miejscu zdarzenia pracowali policjanci, a postępowanie w tej sprawie prowadzi nowotarska Policja.

 

Policjanci uratowali mężczyznę przed zamarznięciem.

W nocy 16 lutego br. policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu uratowali przed zamarznięciem mieszkańca Nowego Targu. Mężczyzna leżał na chodniku twarzą w śniegu, a temperatura spadła poniżej minus 12 stopni Celsjusza. Na szczęście w porę  został przekazany pod opiekę lekarzy.

Po godz. 2:00 w nocy nowotarscy funkcjonariusze patrolując ulice Nowego Targu  zauważyli na chodniku leżącego twarzą w śniegu mężczyznę. Natychmiast do niego podeszli, aby sprawdzić co się stało. Temperatura wynosiła poniżej minus 12 stopni Celsjusza.  58-latek, jak się okazało, był pod wpływem alkoholu.  Przewrócił się, upadł twarzą w śnieg i zasnął. Podczas upadku miał na twarzy okulary, które się potłukły, a rozbite szkło spowodowało liczne rany na twarzy. Policjanci natychmiast udzielili poszkodowanemu  pierwszej pomocy przedmedycznej oraz wezwali na miejsce zespół pogotowia ratunkowego, który w związku z silnym wychłodzeniem oraz urazem głowy i twarzy  przetransportował 57-latka do szpitala.

Mężczyzna może mówić o dużym szczęściu, bo dzięki reakcji policjantów uzyskał odpowiednią pomoc i opiekę.

W związku z niską temperaturą Policja apeluje o wzmożoną czujność i zwracanie uwagi na wszystkie osoby, których życie może być zagrożone. Nie bądźmy obojętni na zagrożenia związane z wychłodzeniem organizmu. Przez całą dobę czynne są numery alarmowe 112 i 997 i wystarczy jeden telefon, żeby uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie.

 

Kolejne zdarzenie na drogach powiatu nowotarskiego - Policja apeluje o ostrożność.

Panujące aktualnie warunki na drogach są bardzo zmienne i niebezpieczne. Śliska nawierzchnia, padający i  zalegający śnieg na jezdni  nie ułatwia poruszania się. Dlatego policjanci apelują o rozwagę do wszystkich użytkowników dróg. Zarówno do pieszych, aby poruszali się zgodnie z przepisami, przechodzili w miejscach do tego wyznaczonych i z zachowaniem szczególnej ostrożności, ponieważ droga hamowania przy takich warunkach atmosferycznych jest znacznie dłuższa. Kierującym przypominamy, aby utrzymywać bezpieczną odległość między pojazdami, zachować ostrożność w trakcie wyprzedzania i przede wszystkim poruszać się z prędkością dostosowaną do aktualnie panujących warunków na drodze. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby doszło do poważnych w skutkach zdarzeń drogowych.

Do kolejnego zdarzenia doszło dzisiaj w Szaflarach przed godziną 11:00. Z ustaleń wynika, że kierujący samochodem marki Iveco 36-letni mieszkaniec Ludźmierza, jadąc w kierunku Zakopanego nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze i wpadł w poślizg. W efekcie, zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z prawidłowo jadącym w kierunku Nowego Targu samochodem marki Mercedes, którym kierował 30-letni mieszkaniec miejscowości Sztum. Kierowca i pasażerka mercedesa zostali przetransportowani do szpitala, ale na szczęście posiadają lekkie obrażenia ciała. Obaj kierujący w chwili zdarzenia byli trzeźwi. 36-latek nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym i kierowanie pojazdem bez uprawnień sprawca został ukarany Mandatem Karnym w wysokości 800 zł.