#KOMÓRKOMANIA oraz „DRUGIE ŻYCIE” w Zespole Szkół Technicznych i Placówek | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

#KOMÓRKOMANIA oraz „DRUGIE ŻYCIE” w Zespole Szkół Technicznych i Placówek

9 kwietnia 2019
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

KOMÓRKOMANIA oraz „DRUGIE ŻYCIE” w ZSTiP
106 potencjalnych dawców szpiku kostnego, 250 oświadczeń woli

W dniach 2 - 4 kwietnia br. w ZSTiP miała miejsce akcja #KOMÓRKOMANIA oraz towarzysząca jej kampania „DRUGIE ŻYCIE”. Hasłem, które przyświecało działaniom członków Szkolnego Koła Wolontariatu były słowa św. Jana Pawła II, że „świat potrzebuje braterskiej miłości, której wyrazem może być decyzja o darowaniu narządów”.

Pierwszym etapem działań było uczestnictwo wolontariuszy z ZSTiP w szkoleniu nt. świadomego dawstwa narządów w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie. Kolejny krok to przeprowadzenie zajęć dla uczniów klas III i IV technikum oraz szkoły branżowej z zakresu edukacji zdrowotnej. Celem tych spotkań było uświadomienie młodym ludziom, jak ważne jest włączenie się do grona potencjalnych dawców organów oraz szpiku kostnego. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z aspektami medycznymi, prawnymi oraz etycznymi transplantacji. Starano się obalić mity związane z przeszczepem szpiku oraz narządów.

W końcu nadszedł czas na porzucenie teorii na rzecz praktyki. Uczniowie Szkolnego Koła Wolontariatu 3 i 4 kwietnia br. rejestrowali potencjalnych dawców szpiku kostnego do bazy DKMS. Akcja cieszyła się wielkim zainteresowaniem uczniów, nauczycieli i rodziców, biorących udział w tych dniach w wywiadówkach. Zarejestrowało się aż 106 potencjalnych dawców szpiku kostnego. Dzięki temu rosną szanse uratowania życia chorym na białaczkę. Oprócz akcji #KOMÓRKOMANIA równolegle prowadzona była kampania „Drugie życie”. Wśród osób pełnoletnich, tworzących społeczność ZSTiP, rozdano blisko 250 oświadczeń woli o zgodzie na pobranie narządów po śmierci.

Mamy ogromną nadzieję, że tego typu akcje pozwolą uratować niejedno ludzkie istnienie, a przede wszystkim przyczynią się do wzrostu świadomości, jak ważna jest idea dawstwa narządów oraz szpiku kostnego.

Tekst i fot.: Zespół Szkół Technicznych i Placówek im. Stanisława Staszica w Nowym Targu