„Masz głos!” – radiowa odsłona warsztatów dziennikarskich | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

„Masz głos!” – radiowa odsłona warsztatów dziennikarskich

26 lutego 2020
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4

Kim jest dziennikarz radiowy? Jaki jest największy atut radia w kontekście innych mediów? Po co dziennikarzowi ćwiczenia z emisji głosu? Na te i inne pytania próbowali znaleźć odpowiedź uczestnicy drugiej odsłony Warsztatów dziennikarskich w PPUZ. Zajęcia poprowadziły Larysa Daczewska-Rapacka – wykładowca, dziennikarz, tłumacz, mgr dziennikarstwa oraz Anna Gródek – dziennikarz, pracownik Działu Promocji i Współpracy PPUZ. Tajniki montażu pomogli zgłębić młodym adeptom sztuki radiowej Sebastian Marcisz i Dominik Tylka – studenci filologii angielskiej.

Uczestnicy wtorkowego spotkania mieli okazję poznać kilka sposobów na udoskonalenie emisji głosu, wszak tematem przewodnim warsztatów było hasło: „Masz głos!”. Ćwiczenia artykulacyjne i oddechowe pomagają nie tylko młodym dziennikarzom w opanowaniu trudnej sztuki doskonałego przemawiania. Przed przygotowaniem materiałów zarówno radiowych, jak i telewizyjnych, dobrą rozgrzewkę doceniają również profesjonaliści. Uczestnicy zajęć mieli okazję poznać wiele ciekawostek związanych z zawodem dziennikarza. Szczególnie frapujące dla niektórych z nich, okazały się niuanse dotyczące prawa prasowego.

Jednym z zadań, jakie z dużym zaangażowaniem wykonali uczestnicy warsztatów, było przygotowanie krótkiej informacji na temat związany m.in. z życiem Podhalańskiej Uczelni – a to wszystko oczywiście w formie materiału zarejestrowanego dyktafonem. Czasu było niewiele – jak w prawdziwej redakcji. Przygotowane nagrania zostały następnie przeanalizowane pod kątem mocnych i trochę słabszych, wartych poprawienia stron. Nie zabrakło prawdziwych pereł.

Ostatnim elementem warsztatów były ćwiczenia pokazowe związane z montażem. Przygotowane przez uczestników materiały zostały poddane pierwszym obróbkom technicznym w naszym profesjonalnym studiu radiowym.

Wszystkie zainteresowane arkanami dziennikarstwa m.in. radiowego osoby zapraszamy na studia! Warto zostać profesjonalnym pasjonatem!

Tekst i fot.: Anna Gródek, Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu