Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2 marca 2020
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3

W dniu 1 marca 2019 r. w Nowym Targu odbyła się uroczystość związana z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W kościele pw. Św. Katarzyny odprawiona została msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, Niezłomnych. Przygotowana została krótka inscenizacja patriotyczna, a przy Krzyżu Katyńskim odczytano Apel Poległych, odśpiewano hymn i złożono kwiaty.

W obchodach zorganizowanych przez Nowotarską Grupę Mieszkańców "PAMIĘĆ" i Podhalańską Grupę Rekonstrukcji Historycznych Błyskawica wzięli udział mieszkańcy, reprezentacje szkół, organizacji i zrzeszeń oraz władze Miasta.

W wydarzeniu uczestniczył także Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego Karol Skrzypiec, który wraz z Radnym Powiatu Nowotarskiego Krzysztofem Kurandą oraz Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego Marią Kopeć, również złożyli patriotyczną wiązankę.


W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Tekst: podhale24.pl
Zdjęcia: Szymon Pyzowski

Więcej informacji na stronie: https://podhale24.pl/aktualnosci/artykul/68498/Nowotarskie_obchody_Narodowego_Dnia_Pamieci_Zolnierzy_Wykletych_zdjecia.html