O nowotworach i komórkach macierzystych w Goszczyńskim | Wiadomości

Strona główna

O nowotworach i komórkach macierzystych w Goszczyńskim

10 listopada 2017
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3

W I LO im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu, od kilku lat realizowany jest projekt: „Wykłady mini o sprawach maksi”, który daje uczniom  możliwość pogłębiania wiedzy poprzez spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin nauki.

Przed kilkoma dniami odbył się kolejny wykład z tego cyklu. Był to wykład naukowy na temat nowotworów i komórek macierzystych prowadzony przez panią dr Halinę Waś. Pani Doktor jest pracownikiem naukowym Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, gdzie prowadzi prace badawcze m. in. nad wpływem indukowanego procesu starzenia się komórek na progresję nowotworu. Warto wspomnieć , że pani dr  Halina Waś jest absolwentką I LO im. S. Goszczyńskiego i studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie zdobyła tytuł doktora. Obecnie na swoim koncie posiada kilka publikacji naukowych z zakresu onkologii. 

Po krótkim przedstawieniu wspomnień związanych z nauką w szkole, pani dr Halina Waś wyjaśniła czym są nowotwory i z czego wynikają trudności w ich leczeniu, mimo dynamicznego rozwoju współczesnej medycyny. Następnie został poruszony temat heterogenności komórek nowotworowych oraz procesów starczych w odniesieniu do tych struktur. Nie zabrakło również analizy szeregu eksperymentów, które mimo skomplikowanego przebiegu zostały wyjaśnione w bardzo przystępny sposób. Ostatnim elementem wykładu było przybliżenie tajników profesjonalnego laboratorium i metodyki badawczej zgodnie, z którą postępują naukowcy w swojej pracy.

Po wykładzie uczniowie mogli zadać pytania i zaspokoić swój głód wiedzy na temat nowotworów i pracy badawczej pani dr Haliny Waś.

Prelegentce bardzo dziękujemy i  życzymy sukcesów w tej ważnej pracy, bowiem wszyscy czekamy na kolejne dobre wiadomości dotyczące leczenia nowotworów.

 

Tekst i zdjęcia: I Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu.