Obchody 174. rocznicy Powstania Chochołowskiego | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Obchody 174. rocznicy Powstania Chochołowskiego

25 lutego 2020
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W dniu 21 lutego 2020 roku w Chochołowie odbyły się uroczyste obchody 174. Rocznicy Powstania Chochołowskiego.

Uczestnicy wzięli udział w uroczystej mszy świętej, a następnie złożyli symboliczne wiązanki pod Pomnikiem Powstańców Chochołowskich. W dalszej części obchodów w szkole podstawowej odbyła się akademia, podczas której wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne.

W wydarzeniu brał udział m.in. Przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego Tadeusz Rafacz. Wśród gości obecni byli również mieszkańcy Chochołowa z Sołtysem Wsi Maciejem Szwajnosem i Radnym Gminy Czarny Dunajec Kazimierzem Mardułą, a także innymi samorządowcami z Gminy Czarny Dunajec oraz sąsiedniej Gminy Kościelisko.

174 lata temu mieszkańcy Chochołowa i sąsiednich miejscowości stawili czynny opór austriackiemu zaborcy, organizując Powstanie Chochołowskie potocznie nazywane “Poruseństwem”. Miało być częścią ogólnopolskiego powstania. Niestety, data jego wybuchu została przesunięta bez wiedzy górali, toteż powstanie bardzo szybko upadło. “Poruseństwo” w Chochołowie rozpoczęło się 21, a zakończyło się już 23 lutego 1846 r. Mieszkańcy Chochołowa wspierani przez sąsiadów z Cichego, Dzianisza i Witowa, w sumie ok. 500 osób, pod przywództwem miejscowego organisty Jana Kantego Andrusikiewicza i wikarego z Chochołowa ks. Józefa Leopolda Kmietowicza, poety Juliana Goslara, wikarego z Poronina ks. Michała Głowackiego i wikarego z Szaflar ks. Michała Janiczaka, wykazali się wielkim patriotyzmem walcząc z zaborcą w dobrej wierze – o niepodległość Polski. Mimo chęci i walecznej postawy, Powstańcy ulegli przeważającym siłom wroga, którego wsparli mieszkańcy Czarnego Dunajca. Przywódcy i uczestnicy ponieśli surowe kary. Wielu z nich znalazło się w więzieniach Spielbergu, Kufsteinu i Wiśniczu. Ksiądz Kmietowicz otrzymał wyrok śmierci, zamieniony później na wieloletnie więzienie. Andrusikiewicza i innych pojmano i skazano na kary ciężkiego więzienia. Wszystkich uwolniła rewolucja 1848 roku zwana “Wiosną Ludów”.

Obchody 174. rocznicy Powstania Chochołowskiego organizowane są przez Szkołę Podstawową im. Powstańców Chochołowskich i KS Chochołów. Patronat nad obchodami objął Starosta Powiatu Nowotarskiego Krzysztof Faber.

Tradycyjnie z okazji Powstania Chochołowskiego odbył się Międzygminny Konkurs Recytatorski Wiersza Patriotycznego, a na kompleksie skoczni zorganizowany został konkurs dla najmłodszych z cyklu Lotos Cup Kids.

 

Tekst: góralinfo.pl
Zdjęcia: Piotr Duraj