Licealiści z Krościenka w studiu TVP3 Kraków | Region | Wiadomości

Strona główna

Licealiści z Krościenka w studiu TVP3 Kraków

26 listopada 2018
1
2
3
4
5

„Bądźcie dla siebie dobrzy”, brzmiał  tytuł filmu zrealizowanego przez grupę uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Krościenku nad Dunajcem, w ramach projektu "Kryptonim Żegota - ukryta pomoc, pomoc ukrytym - działania wystawienniczo - edukacyjne Muzeum Historycznego Miasta Krakowa". O tym, że ich film zdobył I miejsce, dowiedzieli się na podsumowaniu projektu, które odbyło się na terenie Fabryki Emalia Oskara Schindlera. Uczniowie pracowali pod kierunkiem Pani Edyty Barnaś, nauczycielki historii oraz wiedzy o społeczeństwie w LO Krościenko.

W ramach nagrody za realizację najlepszego filmu przedstawiającego losy Żydów na terenie Krościenka i okolic w czasach II Wojny Światowej, uczniowie zostali zaproszeni do studia Kroniki Krakowskiej, gdzie wspólnie z red. Anną Nachtarzanką oraz red. Markiem Szczepaniakiem zwiedzali pomieszczenia TVP 3 Kraków, a także udzielili wywiadu.

Zarówno realizacja filmu, jak i wizyta w studio stanowiły dla młodych ludzi źródła głębokich, a jednocześnie skrajnych doznań. Z jednej strony zetknęli się z okrutnymi faktami historycznymi, związanymi z losami mieszkańców ich miejscowości, z drugiej natomiast mieli okazję znaleźć się w nowoczesnym centrum informacji i zobaczyć na żywo to, co do tej pory było możliwe jedynie przez ekrany telewizorów.

Link do Kroniki, wyd. wieczorne z dn. 22.11.18,: https://krakow.tvp.pl/40091827/22112018-1830 Oglądajcie nas w 16 min. 53 sek. programu.