Ogólnopolskie seminarium wyjazdowe pt. „Biblioteka Nowa w Drodze” | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Ogólnopolskie seminarium wyjazdowe pt. „Biblioteka Nowa w Drodze”

31 października 2017
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W dniach 17-20 października Instytut Książki  w Krakowie zorganizował ogólnopolskie seminarium wyjazdowe pt. „Biblioteka Nowa w Drodze”, które odbyło się w Republice Czeskiej. Celem studyjnej wizyty było poznanie  najciekawszych obiektów bibliotecznych. Uczestnicy mieli okazję przekonać się  o możliwościach projektowania i efektywnego wykorzystywania przestrzeni bibliotecznych, o sposobach zarządzania nimi itp.

Bibliotekarze z całej Polski odwiedzili dwie biblioteki w Brnie – Morawską Bibliotekę Krajową oraz Bibliotekę im. Jiříego Mahena. Każda z nich zachwyciła niezwykłą architekturą oraz bogatą ofertą czytelniczą i kulturalną.

Morawska Biblioteka Krajowa posiada bogaty księgozbiór specjalistyczny i naukowy, zajmuje się również konserwacją starodruków oraz pozycji o znaczeniu historycznym. Pobyt w tych bibliotekach był okazją do wysłuchania wykładów na temat pracy bibliotekarza. Jednym z prelegentów był prof. Jiří Trávníček, który przedstawił obraz czeskiej kultury czytelniczej na tle uwarunkowań polskich oraz dokonał miniprzeglądu bibliotek czeskich. Drugi dzień, to odwiedziny miasta Soběslav (7,5 tys. mieszkańców), w którym znajduje się jedna z najpiękniejszych bibliotek publicznych w Republice Czeskiej. Od 2010 roku biblioteka mieści się w zrewitalizowanym północnym skrzydle gotyckiego zamku – jednym z najważniejszych zabytków w Soběslawiu.

Po wizytach studyjnych w bibliotekach w Brnie i Sobieslaviu, trzeci i czwarty dzień seminarium bibliotekarze spędzili na poznawaniu kolejnych bibliotek, tym razem w Pradze i Hradcu Králové. Pierwszą z nich była jedyna  na trasie zabytkowa biblioteka: składająca się z dwóch sal: filozoficznej i teologicznej. Biblioteka w klasztorze na Strahovie w Pradze, została założona w 1143 roku. Imponujący księgozbiór wzbogacony o gabinet osobliwości, piękne freski sprawiają, że jest ona zaliczana do najpiękniejszych bibliotek na świecie. Kolejna – Narodowa Biblioteka Techniczna (godny podziwu nowoczesny obiekt w praskiej dzielnicy Dejvice) z ponad 1,5 milionowym księgozbiorem jest największą i najstarszą biblioteką oferującą literaturę techniczną w Republice Czeskiej. W praskiej bibliotece uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu z omówieniem wyników statystycznych czytelnictwa w Czechach na przestrzeni ostatnich lat, który wygłosił dr Roman Giebisch z czeskiej Biblioteki Narodowej (to już drugi wykład w ramach tej edycji seminarium po spotkaniu z prof. Jiřím Trávníčkiem z Czeskiej Akademii Nauk).

W ostatni dzień seminarium uczestnicy mieli okazję podziwiać dwie nowatorskie biblioteki w Hradcu Králové: Bibliotekę Miejską (siedziba w byłej fabryce) oraz Bibliotekę Edukacyjną i Naukową (nowoczesny gmach). Bibliotekarze mieli możliwość nie tylko podziwiania oryginalnych rozwiązań architektonicznych, ale i wysłuchania obszernych informacji o innowacyjnych programach skierowanych zarówno do czytelników literatury naukowej, jak i tych poszukujących w księgozbiorach bibliotecznych książki rozrywkowej.

 

Tekst i zdjęcia: Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu.