Zespół Szkół Technicznych i Placówek w Rastatt | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Zespół Szkół Technicznych i Placówek w Rastatt

7 listopada 2016
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W życiu człowieka liczy się wiele rzeczy, ale jedną z najważniejszych zdecydowanie jest doświadczenie, które nabywamy od początku życia. Dzięki każdej nowo spotkanej osobie, odwiedzonym miejscom i wrażeniom, nie tyko rozumiemy coraz lepiej otaczający nas świat, ale również samych siebie. Doświadczenie pozwala nam widzieć sprawy w innym świetle, a także obalić stereotypy.

Ośmiu uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Placówek spędziło 6 dni na wymianie w partnerskiej niemieckiej szkole Josef-Durler-Schule w Rastatt. Zaraz po przylocie do Stuttgartu polską grupę zaskoczyło powitanie i powiewająca biało-czerwona flaga. Od samego początku można było dostrzec nić porozumienia, mimo nieporozumień lingwistycznych pomiędzy polską i niemiecką młodzieżą. Pierwszego dnia szybko okazało się, że mimo różnic kulturowych oraz innego języka grupa dobrze współpracuje tworząc zgrany zespół. W ramach integracji uczniowie podzieleni na mieszane zespoły musieli wydostać się z „opresji”, jaką zagwarantował escaperoom. Wszystkie grupy odniosły sukces dzięki kooperacji i mogły zwiedzić miasto Karlsruhe. Kolejny dzień dostarczył uczniom wiedzy na temat pracy niemieckiej szkoły. Grupa odwiedziła niedawno wyremontowane warsztaty szkolne, poznała zasady jakie obowiązują w czasie zajęć praktycznych oraz możliwości, jakie oferują uczniom. Uczniowie zaznajomili się z zadaniami projektowymi, które mieli realizować wspólnie w trakcie wymiany. Tematyka projektu obejmowała wiedzę na temat Unii Europejskiej, ogólnych informacji o Polsce, częstych stereotypów dotyczących krajów członkowskich UE oraz opinii młodych ludzi na temat wspólnoty. Trzeciego dnia grupa odwiedziła fabrykę papieru Koehler, gdzie poznała proces produkcji oraz funkcjonowanie dużej niemieckiej fabryki. Kolejnymi punktami programu były wyjazd do Francji do Strasbourga, zwiedzenie starówki tego przepięknego miasta oraz katedry Notre Dame, a także wizyta w Radzie Europy, jednej z najważniejszych instytucji dla każdego Europejczyka. Uczniowie nie tylko zwiedzili zachwycający architekturą gmach, ale także poznali funkcje oraz zasady działania Rady Europy. W następnym dniu uczniowie brali udział w pracy projektowej w warsztatach szkoleniowych Mercedesa w Gaggenau. Zadaniem była praca w czterech grupach, które współpracując miały stworzyć działającą taśmę produkcyjną zbudowaną ze specjalnych zestaw klocków Lego. Zwieńczeniem dnia były oficjalne wręczenie certyfikatów oraz prezentacja przygotowanych projektów. Była to też okazja do degustacji regionalnego specjału „Flammkuchen” i wysłuchania koncertu w wykonaniu zespołu szkolnego składającego się z nauczycieli Josef-Durler-Schule.

Czas spędzony w Niemczech na pewno zapisał się w pamięci gości jak i gospodarzy na długi czas. Jest dowodem na to, jak wiele można nauczyć się od innych, jak bardzo mogą oni się okazać tacy jak my i jak szybko mogą stać się naszymi przyjaciółmi, jeśli tylko damy sobie szansę i nie będziemy się bali spróbować. Uczestnicy niecierpliwie czekają na maj, kiedy to nowotarska „Metalka” będzie gospodarzem dla gości z Niemiec.

Projekt był współfinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę młodzieży oraz Radę Rodziców ZSTiP.

Tekst i zdjęcia: Zespół Szkół Technicznych i Placówek im. St. Staszica w Nowym Targu.