Zobacz Niepodległą w lustrze Goszczyńskiego | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Zobacz Niepodległą w lustrze Goszczyńskiego

3 grudnia 2018

Aula I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Goszczyńskiego to miejsce, gdzie warto zajrzeć w najbliższym tygodniu. Mieści ona wystawę „Gimnazjum nowotarskie i okolice w czasie Wojny Wszechświatowej”. Podzielona jest na dwie części: wystawę pamiątek i dokumentów z lat 1910 – 1930 oraz wystawę stałą. Bogactwo wyjątkowych zbiorów zawdzięcza uczniom, nauczycielom i absolwentom, którzy wydobyli z domowych archiwów cenne pamiątki po dziadach i pradziadach. Znaczną część wystawy stanowią unikatowe zbiory archiwum szkolnego. Stała ekspozycja prezentuje nie tylko zdjęcia, ale przede wszystkim historię szkoły i regionu ze świeżo odkrytymi faktami. Uwagę przyciąga cały czas obecny duch polski ówczesnych Gimnazjalistów.

Wystawa dotyczy nie tylko spraw szkolnych, ale pokazuje dzieje regionu w walkach o Niepodległą i życie mieszkańców w pierwszych latach wolności. Podzielona została na sześć sekcji tematycznych: 1) Z historii pogranicza, 2) Gimnazjaliści w Wojnie Wszechświatowej, 3) Tymczasem w Gimnazjum, 4) Akcja budzicielska, 5) W Niepodległej i 6) Miłość ponad granicami.

Dyrektor szkoły otwierając wystawę zwróciła uwagę na unikatowe dokumenty np. prośbę Dyrektora Krotoskiego o zwolnienie ucznia ze służby wojskowej na czas egzaminów, świadectwo szkolne z 1916 r. czy archiwalne plakaty teatru szkolnego informujące, że kino jest dobrze ogrzane.

Otwarcie wystawy swoją obecnością zaszczycili: Posłowie na Sejm RP Anna Paluch i Edward Siarka, Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego Bogusław Waksmundzki, Radni Powiatu Nowotarskiego, Wizytator KO w Krakowie Jerzy Stodulski, Dyrektor PCO Marta Skawska, Członkowie Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej, Prezes TBG Danuta Hajnos, Kierownik Galerii Jatki Anna Dziubas, dr Janusz Kamocki, prof. Grażyna Branny i licznie przybyli Absolwenci i Przyjaciele szkoły.

Wystawę i folder przygotował zespół nauczycieli: dyr. Maria Kopeć, mgr Aneta Borkowska, mgr Zofia Łukasz, mgr Katarzyna Sikora. Patronat Honorowy objął Starosta Powiatu Nowotarskiego Krzysztof Faber. Patronat medialny: Podhalański Portal Informacyjny Podhale24.pl, Nowotarska Telewizja Kablowa. Dyrektor szkoły dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy oraz za pomoc w organizacji przedsięwzięcia: Zarządowi Powiatu Nowotarskiego, Pani Poseł Annie Paluch, Towarzystwu Bursy Gimnazjalnej oraz Radzie Rodziców przy I LO.

Wystawę można obejrzeć od poniedziałku do piątku do 14 grudnia w godzinach pracy szkoły. Serdecznie zapraszamy!

Tekst i zdjęcia: Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Nowym Targu