XXXII Przeziyracka Młodych Toniecników i Śpiywoków Góralskich | Wiadomości

Strona główna

XXXII Przeziyracka Młodych Toniecników i Śpiywoków Góralskich

7 października 2019
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W dniach 5-6 października w siedzibie Oddziału Związku Podhalan w Ratułowie „Dominówka” odbyła się XXXII Przeziyracka Młodych Toniecników i Śpiywoków Góralskich.

Podczas dwudniowych przesłuchań Komisja oceniła 128 prezentacji z 31 zespołów regionalnych z terenu całego Podhala. Uczestnicy rywalizowali w czterech kategoriach: śpiew solowy, śpiew grupowy, taniec solowy, taniec zbójnicki, podzielonych na trzy grupy wiekowe. Organizatorami tego przeglądu byli: Wójt Gminy Czarny Dunajec Marcin Ratułowski, Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec wraz ze współorganizatorami: Oddziałem Związku Podhalan i Radą Sołecką w Ratułowie.

Honorowy Patronat nad imprezą objął Starosta Powiatu Nowotarskiego Krzysztof Faber.

Po zakończeniu części konkursowej, gościnnie wystąpił zespół regionalny „Juzyna” z Zawoi, prezentujący muzykę, taniec i śpiew górali babiogórskich.  Tegoroczna Przeziyracka cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno uczestników jak i publiczności. Relację video z tego wydarzenia można oglądać na stronie internetowej TVPodhale.

Po obejrzeniu 128 prezentacji z 31 zespołów w czterech kategoriach: śpiew solowy, śpiew grupowy, taniec solowy, taniec zbójnicki, podzielonych na trzy grupy wiekowe, komisja w składzie:

Jan Stachoń-Koszarek - Przewodniczący komisji

Anna Lassak - Członek komisji

Kazimierz Lassak - Członek komisji

postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii – TANIEC ZBÓJNICKI:

Grupa wiekowa I:

I m. -  „Zbójnicek” z Zębu

II m. - „Mali Hamernicy” z Krakowa

III m.- ,,Niźniobańscanie” z Bańskiej Niżnej

Grupa wiekowa II:

I m. –  „Krzesany” z  Cichego

II m. –  Tatry” z Ratułowa

III m. – „Mali Witowianie” z Witowa    

Kategoria - ŚPIEW SOLOWY

Grupa wiekowa I:

I m. –  Zofia Mulica - „Tatry” z Ratułowa

II m. – Michalina Bednarz - „Mali Witowianie” z Witowa

III m. – Emilia Sikoń -   „Mali Skrzypnianie” ze Skrzypnego

Wyróżnienie:

Maria Bobak - „Mali Wróblowianie” z Wróblówki

Grupa wiekowa II:

I m. – Antoni Kula – „Krzesany” z Cichego

II m. – Anna Leśniak – „Polany” z Kościeliska

III m. – Maksymilian Twaróg - ,,Jaferniocek” z Ostrowska

Grupa wiekowa III:

I m. – Anna Karpiel – „Zbójnicek” z Zębu

II m – Izabela Szeliga – „Skrzypnianki” ze Skrzypnego

III m – Magdalena Gał – z Szaflar

kategoria - ŚPIEW GRUPOWY:

Grupa wiekowa I:

I m. – zespół „Tatry” z Ratułowa

II m. – Duet „Niźniobańscanie” z Bańskiej Niżnej

III m. – zespół „Mały Zbójnicek” z Zębu

Grupa wiekowa II:

I m. –   zespół „Majeranki” z Chabówki

II m. – zespół ,,Tatry” z Ratułowa

III m. – Duet „Zyngierki” z Maruszyny

Grupa wiekowa III:

I m. –  Zespół ,,Białcanie” z Białki Tatrzańskiej

II m. – zespół „Mali Gronkowianie” z Gronkowa 

III m. – zespół „Skrzypnianki” ze Skrzypnego

kategoria - TANIEC SOLOWY:

Grupa wiekowa I:

I m. –  Wojciech Łacniak i Wiktoria Pawlikowska – „Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej

II m. – Marcel Zieliński i Marietta Madej - „Mali Hamernicy” z Krakowa

III m. –  Dawid Kowal i Paulina Wojtanek – „Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej          

Grupa wiekowa II:

I m. –   Jakub Karpiel i Anna Dorula   - „Zbójnicek” z Zębu

II m. – Antoni Zwijacz i Patrycja Brzuchacz  - „Tatry” z Ratułowa

III m. - Jan Krzeptowski i Blanka Leśniak - „Polany” z Kościeliska

Grupa wiekowa III:

I m. – Kacper Śmiałek i Magdalena Stoch  – „Zbójnicek” z Zębu

II m. – Michał Karpiel i Anna Leśniak -  „Polany” z Kościeliska

III m. – Jakub Nowak i Karolina Krzysiak – „Tatry” z Ratułowa        

Specjalne Wyróżnienia dla nolepsyj toniecnicy otrzymują:

Kornelia Żak – „Mali Hamernicy” z Krakowa

Emilia Bojko – „Mali Hamernicy” z Krakowa

Emilia Górka – „Zeleźnica” z Pieniążkowic

Patrycja Brzuchacz – „Tatry” z Ratułowa

Marta Szczęch - „Mali Zaskalanie” z Zaskala

Maria Skóbel – ,,Krzesany” z Cichego

Komisję ucieszyła duża ilość uczestników przeglądu (ponad 350 osób), która złożyła serdeczne podziękowania dla instruktorów i rodziców za przygotowanie dzieci i młodzieży.

Tekst i fot.: Centrum Kultury i Promocji w Czarnym Dunajcu