Barokowe Eksploracje 2020 w Szczawnicy | Kalendarium

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Barokowe Eksploracje 2020 w Szczawnicy

Termin
12 sierpnia – 29 września 2020
Zdjęcie 1

Tegoroczną edycję Festiwalu organizujemy w trudnym czasie, trochę na przekór niepewności i chaosowi próbującemu ogarniać naszą rzeczywistość, kiedy właśnie głód piękna, autentycznego przekazu oraz wspólnego tworzenia ponad podziałami i granicami daje o sobie znać szczególnie mocno. Mamy nadzieję, że okoliczności pozwolą nam na zrealizowanie naszych międzynarodowych przedsięwzięć i podzielenie się z Państwem niesamowitą muzyką w świetnych interpretacjach.zapowiada Agnieszka Żarska dyrektor artystyczna Festiwalu

Motyw klasycznej woluty jońskiej na afiszu tegorocznej edycji Barokowych Eksploracji pochodzi z kultowego traktatu Giacomo da Vignoli: „O pięciu  stylach w architekturze”. Oparta na klasycznych proporcjach, odnoszących się bezpośrednio do harmonii i piękna natury sztuka architektury, skodyfikowana została już przez starożytnych, w szczególności przez Witruwiusza, a spopularyzowana właśnie dzięki dziełu Vignoli, które na kilka wieków stało się podstawowym i uniwersalnym przewodnikiem dla architektów zachodniej cywilizacji. Podobnie jak Vignola przełożył na sobie współczesny język klasyczne tradycje, tak poprzez wydarzenia Barokowych Eksploracji chcielibyśmy stać się przekazicielami muzyki Bacha, Haendla i innych barokowych mistrzów, która poprzez sugestywny wyraz i niezwykłą energię, wciąż na nowo jest w stanie nas głęboko poruszać i zaskakiwać. - podkreśla Agnieszka Żarska

W programie Festiwalu znajdą się cztery wydarzenia, zaplanowane na wybrane terminy sierpnia i września. Już tradycyjnie, nie zabraknie polskiej premiery dzieła operowego. W tym roku będzie to jednoaktówka  Jan Karela Loosa pt.: „Opera bohemica de camino …”- wystawiona w wersji półscenicznej.  W ramach tego samego wydarzenia będzie można też zobaczyć słynną operę buffa „La serva padrona” G.B.Pergolesiego,  w  wykonaniu zaprzyjaźnionych z Festiwalem muzyków z Pragi czeskiej, pod dyrekcją Marka Stryncla. Kolejnym wydarzeniem będzie koncert dedykowany włoskim Kantatom pt.: „Amore e odio”, w interpretacji artystek związanych z warszawskim środowiskiem barokowym, mezzosopranistki Anny Radziejewskiej, klawesynistki Lilianny Stawarz oraz wiolonczelistki Anny Cierpisz. Na wrzesień zaplanowane zostały  dwa koncerty oratoryjno-kantatowe w wykonaniu międzynarodowego Baroque Collegium 1685 - chóru i orkiestry, które poprowadzi Agnieszka Żarska. Pierwszy z koncertów prezentować będzie wybrane Kantaty Jana Sebastiana Bacha, a drugi, będący jednocześnie finałem tegorocznej edycji, zawierać będzie dzieła G.F.Haendla, G.Ph.Telemanna oraz grand motet M.R.Delalande. Wśród solistów wystąpią artyści o międzynarodowej renomie - Olga Pasiecznik oraz Peter Kooij.

Organizatorem Festiwalu jest stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny oraz Musica Florea, współorganizatorem: Pieniny SPA Resort i Fundacja Andrzeja Mańkowskiego. Festiwal dofinansowany ze środku Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Wsparcia udzieliło również Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej oraz Pieniński Bank Spółdzielczy. Współpraca promocyjna - Palenica. Grupa Polskie Koleje Linowe S.A.

 Wydarzenia organizowane zgodnie z aktualnymi zaleceniami sanitarnymi. Liczba miejsc ograniczona.

BAROKOWE EKSPLORACJE 2020

Dworek Gościnny-Szczawnica

Dyrektor artystyczny-Agnieszka Żarska

Program Festiwalu:

12. 08.  godz. 19.00.

Karel Jan LoosOpera bohemica de camino a caementariis luride aedificato

Czeska opera o kominie źle przez murarzy zbudowanym

Giovanni Battista Pergolesi  La serva padrona   Służąca panią

wykonawcy:

Eva Kývalová - sopran, Jan Mikušek - alt,

Martin Javorský - tenor, Miloš Horák - bas,

Anton Eliáš – rola niema

reżyseria: Magdalena Švecová, kostiumy: Markéta Stormová, scena: Václav Krajc

orkiestra barokowa MUSICA FLOREA

dyrygent/ kierownictwo muzyczne: Marek Stryncl

27.08. godz. 19.00.

Włoskie kantaty

Amore e odio- miłość i nienawiść

Nicola Porpora - Oh se fosse il mio core

Antonio Vivaldi - Qual per ignote

Georg Friedrich Haendel Lucrezia

wykonawcy:

Anna Radziejewska- mezzosopran

Anna Cierpisz- wiolonczela barokowa

Lilianna Stawarz- klawesyn

02.09. godz. 19.00. 

Johann Sebastian Bach - Kantaty

Wie schön leuchtet der Morgenstern BWV 1

Himmelskönig, sei willkommen  BWV 182

Meine Seel erhebt den Herren  BWV 10

wykonawcy:

Joanna Radziszewska- sopran

Helena Poczykowska – alt

Tomas Lajtkep – tenor

Michał Dembiński- bas

BAROQUE COLLEGIUM 1685 Chór & Orkiestra

Kierownictwo artystyczne/dyrygent: Agnieszka Żarska

29.09. godz. 19.00

HAENDEL/TELEMANN/DELALANDE

Georg Friedrich Haendel

Chandos Anthem: O praise the Lord HWV 254

arie: Meine Seele hört in Sehen HWV 207,  Süße Stille, sanfte Quelle HWV 205

Georg Philipp Telemann - Der am Ölberg zagende Jesus

Michel Richard Delalande - Super flumina Babilonis S.13

wykonawcy:

Olga Pasiecznik – sopran

Piotr Olech - alt

Peter Kooij – bas

BAROQUE COLLEGIUM 1685 Chór & Orkiestra

Kierownictwo artystyczne/dyrygent: Agnieszka Żarska

Bezpłatne wejściówki na koncerty w Dworku Gościnnym do odbioru od 01.08. w Butiku I love Szczawnica na Placu Dietla. Rezerwacja tel. 519 067 681.

 

Barokowe Eksploracje
Baroque Collegium 1685
Szczawnicki Chór Kameralny