Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Podhalańskim | Kalendarium

Strona główna

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Podhalańskim

Termin
14 września 2019
Zdjęcie 1

W tym roku już po raz trzeci Muzeum Podhalańskie w Nowym Targu wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowym Targu i Urzędem Miasta Nowego Targu  organizuje dla  Państwa wydarzenia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

27. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się pod hasłem przewodnim Polski splot. Temat wpisuje się w założenia Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 i jest okazją do skupienia uwagi nad kwestią tworzenia niepodległego Państwa Polskiego oraz procesu scalania granic po latach zaborów.

W tym  szczególnym dniu otwierają się dla Państwa drzwi, by pokazać dziedzictwo, ale nie tylko, zorganizowano szereg wydarzeń w tym m.in. koncert Agnieszki Banaś, która swym repertuarem niezwykle dobrze wpisuje się w tegoroczną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa. Agnieszka Banaś, głównie związana jest z nurtem muzyki tradycyjnej, od lat wykonuje pieśni ludowe. Uczestniczka, inicjatorka, organizatorka warsztatów, spotkań z kulturą tradycyjną. Badaczka kultury ludowej u źródła, zaśpiewa wraz z zespołem koncert pt. „Zapach ziemi”.

Innym punktem tegorocznego święta będą rodzinne warsztaty edukacyjne z tworzenia makatek patriotycznych pt. W stronę wolności… by w ten sposób nawiązać do dawnego rzemiosla, tudzież rękodzielnictwa, a tym samym zacieśnić więzi, te rodzinne i społeczne.

Specjalnie z tej okazji przygotowana została plenerowa wystawa czasowa pt. 673/100 Królewskie Wolne Miasto Nowy Targ. 673 nieprzypadkowe słowa o drodze do wolności. W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach projektu ww. wystawy głos zabrali obywatele Miasta by w kontekście przypomnianych archiwalnych fotografii stworzyć splot przeszłości z teraźniejszością. Symboliczna liczba 673 koresponduje do dnia dzisiejszego oraz naszego lokalnego dziedzictwa, podkreślając ich znaczenie i indywidualność, ale także indywidualne znaczenie  każdego z nas w budowaniu historii Miasta i kraju, tej dawno minionej jak i dnia wczorajszego.

W sobotę 14 września 2019 r. zapraszamy Państwa na Europejskie Dni Dziedzictwa w Nowym Targu

Program:

9.00 -18.00  zwiedzanie wystawy stałej i czasowych w Muzeum Podhalańskim im. Cz. Pajerskiego (Rynek 1), a w tym:

• Nowy Targ na przełomie XIX i XX wieku – Miasto, którego już nie ma (nowotarskie rzemiosło cechowe

• Na każde wezwanie. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. 65 – lat Grupy Podhalańskiej

• Koń a sprawa polska. W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

16.00-18.00  rodzinne warsztaty edukacyjne z tworzenia makatek patriotycznych pt. „W stronę wolności…”

18.15   otwarcie wystawy plenerowej przed budynkiem ratusza pt. „673/100. Królewskie Wolne Miasto Nowy Targ. 673. słowa o drodze do wolności – w 100 –lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”

19.00  koncert Agnieszka Banaś wraz z zespołem pt. „Zapach ziemi”

Wstęp wolny!

Muzeum Podhalańskie im. Cz. Pajerskiego w Nowym Targu

Ratusz, Rynek 1 , Nowy Targ