Wystawa pt. „O Herodzie okrutniku… – rzecz o dawnych kolędnikach” | Kalendarium

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Wystawa pt. „O Herodzie okrutniku… – rzecz o dawnych kolędnikach”

Termin
9 stycznia – 31 marca 2018
Zdjęcie 1

Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju zaprasza do zwiedzenia nowej wystawy czasowej pt. „O Herodzie okrutniku… – rzecz o dawnych kolędnikach”. Wystawa prezentuje tradycyjne kolędowanie zwane Herodami.

Herody to rodzaj kolędowania bożonarodzeniowego tzw. żywa szopka prowadzona w formie ludowego przedstawienia o charakterze jasełek, w którym bierze udział wiele postaci w bogatych kostiumach. Postaciami, które pojawiają się w tej kolędzie są zwyczajowo: król Herod, Marszałek, żołnierze, Diabeł, Anioł, Śmierć, Żyd oraz Trzej Królowie, niekiedy również syn Heroda.

Główny wątek kolędy z Herodem odnosi się do fragmentu Biblii mówiącego o losach króla Judei – Heroda Wielkiego. Opowieść ta ma charakter moralitetu ukazującego walkę dobra ze złem, a nade wszystko wpływ sił boskich i demonicznych na życie człowieka (anioł i diabeł doradzają Herodowi). W przedstawieniu każda z postaci wygłasza oracje, które zarówno charakteryzują jego osobę jak i światopogląd. Wygłaszane dialogi są bardzo przerysowane i ironiczne, co zresztą jest bardzo charakterystyczne dla ludowych przedstawień kolędniczych podobnie jak w kolędowaniu z szopką.

Na wystawie zaprezentowano stroje i akcesoria kolędnicze z kolekcji naszego Muzeum.

Wystawę można zwiedzać do końca marca w godzinach otwarcia Muzeum, od wtorku do niedzieli od 9:00-16:00.