Wystawa pt. Szopki | Kalendarium

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Wystawa pt. Szopki

Termin
1 grudnia 2019 – 31 marca 2020
Zdjęcie 1

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, Dyrektor i Pracownicy Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju, pragną życzyć spokoju i miłości a także  wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

Ponadto Muzeum serdecznie zaprasza na wystawę pt. Szopki, prezentującą bogactwo tradycji kolędniczych regionu. Oś wystawy stanowi kolekcja szopek kukiełkowych pozyskanych do zbiorów po konkursach na tradycyjne szopki kukiełkowe zorganizowanych przez nasze Muzeum w 1967 r. i 1981 r. Boże Narodzenie stanowiło ważny element zimowego cyklu obrzędowego. Uroczystościom kościelnym, odbywającym się w tym okresie, towarzyszyły ludowe zwyczaje i praktyki obrzędowe mające na celu zapewnienie urodzaju, i dobrobytu mieszkańcom dawnej wsi. Jednym z nich była kolęda z szopką, czyli widowisko kolędnicze  prezentujące ludową wizję betlejemskiej szopki. Nie znamy dokładnej daty, kiedy tak naprawdę kukiełkowa szopka znalazła się po raz pierwszy na wiejskiej drodze ale z pewnością było to dla mieszkańców ówczesnej wsi pierwsze spotkanie z małymi  formami teatralnymi. Osią widowiska jest scena narodzenia i adoracji Jezusa oraz ludowa interpretacja ostatnich chwil z życia okrutnego króla Heroda, po którego przychodzi sama śmierć i diabeł. Widowisko urozmaicały zwykle barwne, wierszowane dialogi postaci, wymawiane gwarą. Prezentowano także liczne scenki obyczajowe, satyryczne, niejednokrotnie odwołujące się do ważnych wydarzeń w życiu społeczności wiejskiej. Obok postaci biblijnych i zastępów aniołów pojawiają się zwierzęta oraz liczne postaci dawnej wiejskiej codzienności, m. in. pasterze, góral i góralka, szewc, piekarz, krawiec, cyrulik itp.

Wystawa będzie czynna do marca 2020 r. w godzinach otwarcia Muzeum, od godziny 9:00 do 16:00, pod adresem: ul. Sądecka 6, 34-700 Rabka-Zdrój.