Wikingowie, klocki LEGO, „Baśnie” Andersena i … „Metalka” | Multimedia

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Wikingowie, klocki LEGO, „Baśnie” Andersena i … „Metalka”

26 marca 2013

Wikingowie, klocki LEGO, „Baśnie” Andersena to najczęściej całe wyobrażenie Polaków o Danii, które mogli zweryfikować uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Placówek w Nowym Targu dzięki spotkaniu projektowemu Comenius w Hansenberg Gymnasium w Kolding.

Dania to piękny kraj o ciekawej historii, który zachwyca niepowtarzalnymi krajobrazami. Urzekają malownicze wioski, zabytkowe miasteczka, w które wkomponowano nowoczesność, nie burząc środowiska naturalnego. Wizyta była dla uczniów ZSTiP przede wszystkim lekcją ekologii. W Danii hasło "Økologisk" to nie tylko logotyp, ale też sposób życia. Dania zyskała pozycję kraju przodującego w produkcji energii wiatrowej. Szczególną dużą rolę odgrywają kompleksy turbin wiatrowych wznoszonych na duńskich wodach niedaleko Esbjerg, gdzie uczniowie zobaczyli 80-megawatowe turbiny w Horns Rev tworzące największy zespół turbin wiatrowych na świecie. Kraj po drugiej stronie Bałtyku wprowadził wiele innowacji dotyczących gospodarki odpadami, które mają drugie życie; produkuje „zieloną energię” – biogaz, segreguje odpady. Młodzież miała okazję zobaczyć największy na świecie morski park wiatraków. Ekologia stała się nieodłącznym elementem życia Duńczyków. I ma to sens.

Uczestnicy projektu zwiedzili Ribe, które jest najstarszym miastem Danii i równocześnie miastem, w którym zachowało się najwięcej średniowiecznych budynków.

Ciekawym doświadczeniem był udział w lekcjach, prezentacje prac projektowych przez wszystkich partnerów, zwiedzanie szkoły wraz z warsztatami szkolnymi branży samochodowej, stolarskiej i farm rolniczych.

Tekst i zdjęcia: Zespół Szkół Technicznych i Placówek im. St. Staszica w Nowym Targu