Brama w Gorce uroczyście otwarta
Brama w Gorce to Centrum Edukacyjno-Przyrodnicze, które powstało z myślą o osobach poszukujących aktywnych form spędzania wolnego czasu w atrakcyjnych okolicznościach przyrody.
Jest to ścieżka edukacyjna w koronach drzew wraz z tunelem podziemnym, wieżami widokowymi, pawilonem edukacyjnym, placem zabaw dla dzieci.
Obiekt został uroczyście otwarty i poświęcony w poniedziałek 19 czerwca br. Parlamentarzyści wraz z samorządowcami przecięli symboliczną wstęgę. Powiat Nowotarski reprezentował Starosta - Krzysztof Faber, Wicestarosta - Bogusław Waksmundzki oraz Urzędujący Członek Zarządu - Karol Skrzypiec.
Podczas przemówień nie zabrakło gratulacji, a także podziękowań dla osób, dzięki którym ta atrakcja powstała.
Centrum Edukacyjno-Przyrodnicze „Brama w Gorce” powstaje specjalnie z myślą o osobach poszukujących aktywnych form spędzania wolnego czasu w atrakcyjnych okolicznościach przyrody. Naszym głównym celem jest stworzenie unikalnego miejsca, które umożliwi czerpanie przyjemności z odkrywania lokalnych walorów przyrodniczych i krajobrazowych występujących naturalnie wzdłuż doliny potoku Kowaniec, a także poszerzanie swojej wiedzy przyrodniczej, kulturowej i historycznej o regionie. Z atrakcji przez cały rok będą mogli korzystać zarówno turyści, odwiedzający rejon Podhala, jak również mieszkańcy Nowego Targu i okolicznych miejscowości, w tym także osoby zmagające się z niepełnosprawnościami.
Specjalnie z myślą o najmłodszych, w obrębie parku edukacji przyrodniczej będą prowadzone żywe lekcje przyrody i historii, sprzyjające zainteresowaniu tematyką ochrony naturalnego dziedzictwa Podhala poprzez zabawę i rekreację. Różnorodność warunków przyrodniczych, utworzenie pawilonu edukacji botaniczno-zoologicznej oraz bogactwo naturalnej flory i fauny umożliwi prowadzenie ciekawych i inspirujących zajęć z zakresu biologii, geografii i ochrony środowiska.
Atrakcyjny teren w połączeniu z bogatą infrastrukturą stanowią idealną propozycję do spędzenia czasu z rodziną lub ze znajomymi. Bacówka, wieże widokowe, galeria usytuowana w koronach drzew, bogate zaplecze gastronomiczne, edukacyjne i rekreacyjne z pewnością zaspokoją potrzeby wszystkich odwiedzających je osób. Dodatkowo planowane ekspozycje okolicznościowe i imprezy plenerowe, pokazy, warsztaty czy wystawy zachęcą do częstego odwiedzania Centrum.
Jednocześnie wszelkie stosowane rozwiązania w zakresie zagospodarowania terenu i powstającej architektury sprzyjają zachowaniu i ochronie potoku górskiego wraz z otaczającą go niezwykłą przyrodą. „Brama w Gorce” nie tylko ułatwi dostęp do tego, co najpiękniejsze w naszym regionie, ale również zapewni ochronę obszarom o szczególnym znaczeniu przyrodniczym i krajobrazowym, które dotychczas ulegały degradacji.
Tekst źródło: https://goral.info.pl/artykul/brama-w-gorce-uroczyscie/1081043