II LO w pilotażowym projekcie „Małopolska Pamięta” | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

II LO w pilotażowym projekcie „Małopolska Pamięta”

15 maja 2017
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Klasa humanistyczna z II LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu przez dwa lata uczestniczyła w pilotażowym projekcie edukacyjnym polegającym na wypracowaniu modelowej wizyty studyjnej w Oświęcimiu i Miejscu Pamięci Auschwitz. Działania były finansowane przez Powiat Nowotarski i Samorząd Województwa Małopolskiego.

W ramach programu uczniowie klasy humanistycznej uczestniczyli w szkole w warsztatowych zajęciach z historii i wiedzy o społeczeństwie pt. „Gdy słowa zabijają”, przygotowujących do dwudniowej wizyty studyjnej w Oświęcimiu i Miejscu Pamięci Auschwitz.

- Projekt „Małopolska Pamięta” ma nie tylko aspekt historyczny, ale i patriotyczno-wychowawczy. Realizując go chcemy wyposażyć młodzież w wiedzę o faktach, a zarazem uwrażliwiać ją na przejawy nietolerancji, w tym antysemityzmu, rasizmu i ksenofobii, które doprowadziły do holokaustu i ludobójstwa. Pragniemy skłonić młodych do głębokiej refleksji nad tym, czego może nauczyć nas historia. – wyjaśnia Jacek Krupa, marszałek Małopolski.

Nowotarskie II LO było jedną z 16 małopolskich szkół uczestniczących w tej inicjatywie. Uczniowie poznali m.in. przedwojenne życie Żydów w Oświęcimiu i ich kilkusetletnią koegzystencję z resztą mieszkańców grodu nad Sołą (pomogła w tym wizyta w Muzeum Żydowskim i odrestaurowanej z pietyzmem synagodze Chewra Lomdei Misznajot), a po zwiedzeniu byłego obozu KL Auschwitz podjęli próbę odpowiedzi na pytanie „Dlaczego Auschwitz powinien nadal nas obchodzić?”.


- Nie możemy potępiać człowieka za jego odmienność. „Inny” nie znaczy „zły”. Ludzie niestety często tak właśnie myślą. - przedstawia swoją refleksję Klaudia.

- Sądzę, że „człowieczeństwo” jest w tych ludziach, którzy są świadomi tego, że każdy jest człowiekiem i każdy zasługuje na życie. - mówi Ola.

- Dla mnie Auschwitz jest niepojętym zniszczeniem godności człowieka. - konstatuje Kornelia.

- Myślałam, że jadę tylko na wycieczkę. Kilka razy w roku mijam ten obóz jadąc do rodziny. Myliłam się, i to bardzo. Będąc w muzeum zrozumiałam, jak byłam ślepa. Ta wizyta zmieniła moje spojrzenie na wiele spraw. - podsumowuje Patrycja.

Elementem projektu były również wykłady związane z prawami człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem praw dzieci. Na koniec projektu przewidziano warsztat antydyskryminacyjny, w ramach którego omówione zostały przykłady mowy nienawiści w przestrzeni publicznej oraz jej skutki. Uczniowie mieli okazję przyjrzenia się również pracy Radia Oświęcim - miejsca aktywności obywatelskiej. Zwieńczeniem pierwszej edycji projektu była ogólnopolska konferencja poświęcona tematyce praw człowieka.

- Projekt „Małopolska Pamięta” jest wspaniałym przedsięwzięciem. – podsumowują zgodnie uczniowie II LO – mamy nadzieję, że będą organizowane kolejne edycje i nasi młodsi koledzy będą mieli okazje w nich uczestniczyć. – dodają.

Organizatorzy i partnerzy projektu: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.


Tekst i zdjęcia: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu.