II Międzynarodowe Biennale na Małą Formę Graficzną „Między czernią a bielą…”
7 kwietnia 2017 r. Jury Konkursu w składzie: dr hab. Franciszek Nieć, prof. nadzw. Zakładu Sztuk Pięknych PWSZ w Raciborzu, mgr sztuki Katarzyna Sekulska, mgr grafiki Milada Więckowska, Pracownia Plastyczna GiR-a, MDK Rybnik
dokonało wyboru nadesłanych prac graficznych przyznając nagrody, równorzędne wyróżnienia i kwalifikacje do wystawy w trzech grupach wiekowych.
Na biennale wpłynęły 1393 prace wykonane przez młodzież ze 158 placówek kulturalnych z Rosji, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu, Tatarstanu, Słowenii, Czarnogóry, Serbii, Węgier, Bułgarii, Rumunii, Słowacji, Izraela, Tajlandii, Indii, Chin, USA i Polski. Z pięciu placówek prace przyszły po obradach jury, dlatego nie zostały ocenione.
Zgodnie z wyznaczonymi w regulaminie kryteriami konkursu pewna część prac musiała niestety zostać zdyskwalifikowana ze względu na niezrozumienie istoty biennale, którego wymogiem była grafika warsztatowa małego formatu. Zatem prace malowane, rysowane i w technikach mieszanych nie będących odbitkami graficznymi lub te, które przekraczały format A5 pomimo obiektywnych walorów estetycznych zostały odrzucone od oceny jury.
Wybierając najlepsze grafiki jury zwróciło uwagę, że najliczniej reprezentowaną grupą wiekową jest młodzież gimnazjalna oraz dzieci młodsze niż przewiduje regulamin konkursu, które jednak zostały ocenione w tejże grupie. Z przyjemnością jury zauważyło, że młodzież świadomie i z bardzo dobrymi efektami potrafi stosować różnorodne techniki druku wypukłego, wklęsłego oraz płaskiego od monotypii począwszy, a na mokulito, czyli litografii na drewnie skończywszy. Przy wyborze prac jury kierowało się oczywiście nie tylko warsztatem graficznym, ale również ciekawym, rozwiązaniem kompozycyjnym, walorowym czy barwnym oraz rzetelnym podejściem do tematu konkursu, który odwoływał się do świata legend, folkloru, przypowieści i wierzeń w krasnoludki, skrzaty, domowiki, elfy i leśne duszki.
W rezultacie przyznano 10 nagród, 20 wyróżnień i 100 kwalifikacji do wystawy. Dodatkowo dyrektor MDK pani Barbara Zielińska przyznała pozakonkursowe wyróżnienie dla szczególnej pracy, która poruszyła jej wrażliwość.
Grupa wiekowa 20-25 lat:
Nagrody:
III miejsce - Katarzyna Mrożek, 21 lat, Powiatowe Centrum Kultury, Nowy Targ, Polska, op. Maria Mrożek.
Wyróżnienia:
Anna Mrożek 23 lata, Powiatowe Centrum Kultury, Nowy Targ, Polska, op. Maria Mrożek.
Kwalifikacje do wystawy:
Maria Kowalska, 14 lat, Nowy Targ, Polska, op. Maria Mrożek.
Aleksandra Wójtowicz, 16 lat, Nowy Targ, Polska, op. Maria Mrożek.
Łukasz Mrożek, 18 lat, Nowy Targ, Polska, op. Maria Mrożek.
Joanna Grzybek, 16 lat, Nowy Targ, Polska, op. Maria Mrożek.
Tekst i zdjęcia: Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu.