IV posiedzenie Forum Subregionu Podhalańskiego | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

IV posiedzenie Forum Subregionu Podhalańskiego

25 stycznia 2016
Dyskusja nad kryteriami wyboru projektów wspierających rozwój stref aktywności gospodarczej czy kształcenia zawodowego uczniów – tych kwestii w głównej mierze dotyczyło IV posiedzenie Forum Subregionu Podhalańskiego. Szczegóły założeń przedstawił Leszek Zegzda, członek Zarządu WM.

Prace w ramach forów subregionalnych rozpędzają się coraz bardziej. W styczniu w poszczególnych subregionalnach odbyła się czwarta edycja spotkań gremiów, które będą decydować o podziale części środków unijnych. W piątek Leszek Zegzda z Zarządu WM spotkał się z samorządowcami z Podhala.

Wśród najważniejszych punktów zebrania znalazła się m.in. kwestia wyników naboru projektów w ramach dotacji na modernizację energetyczną budynków użyteczności publicznej. Jak poinformował w piątek Leszek Zegzda, złożono w sumie 30 kart projektów. Najwięcej, bo 15 kart projektów, wpłynęło z terenu powiatu nowotarskiego. 8 kart złożyły samorządy z powiatu tatrzańskiego, a 6 – z powiatu suskiego. Łączna kwota wnioskowanych dofinansowań to ponad 45 mln zł. Po kwalifikacji formalnej do oceny merytorycznej przez Forum Subregionu Podhalańskiego przekazano ostatecznie zakwalifikowano 29 kart projektów.

W piątek uczestnicy Forum Subregionu Podhalańskiego rozmawiali również nad modelem wsparcia kształcenia zawodowego w Małopolsce w latach 2014-2020, kryteriów wyboru projektów dotyczących stref aktywności gospodarczej, a także kosmetycznymi zmianami w regulaminie gremium. Wśród uczestników spotkania byli radni województwa, m.in. Barbara Dziwisz, Marek Haber i Marek Wierzba.

Subregionalny Program Rozwoju do roku 2020 (SPR) to nowy instrument, który pozwala włączyć się w decyzję o rozdziale środków unijnych m.in. lokalnym samorządowcom, przedsiębiorcom, organizacjom gospodarczym i społecznym. SPR będą decydować o dotacjach unijnych w aż 14 poddziałaniach, m.in. tych dotyczących obniżenia niskiej emisji, gospodarki odpadami, wodno-kanalizacyjnej czy remontów dróg.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.