Komisja Międzyrządowa w Stropkovie | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Komisja Międzyrządowa w Stropkovie

30 listopada 2012

W dniach 28 – 29 listopada 2012 roku w Stropkovie odbyło się XVIII posiedzenie Polsko- Słowackiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Transgranicznej. Delegacji polskiej przewodniczył Piotr Stachańczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Rzeczypospolitej Polskiej.

Delegacji słowackiej przewodniczył Jozef Buek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej. Udział w komisji brał Bogusław Waksmundzki – urzędujący członek zarządu powiatu, przewodniczący Rady Związku Euroregion Tatry.

Jozef Buek, jako nowo mianowany Przewodniczący słowackiej części Komisji podkreślił znaczenie Komisji Międzyrządowej dla rozwoju wzajemnych relacji na pograniczu polsko - słowackim oraz zapewnił wszystkich partnerów, że podejmie maksymalne starania by obie strony, w ścisłym współdziałaniu z ekspertami z różnych dziedzin, kontynuowały realizację dotychczasowych przedsięwzięć i wspólnie poszukiwały efektywnych rozwiązań dla dalszego rozwoju regionów przygranicznych i intensyfikacji współpracy. Kluczowe znaczenie widzi w budowaniu transgranicznej infrastruktury komunikacyjnej i wykorzystaniu nowych możliwości, jakie daje współpraca terytorialna. Podkreślił także znaczenie grup roboczych dla efektywnej realizacji zadań Polsko-Słowackiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Transgranicznej. W związku z powyższym położył nacisk na znaczenie ich działań, regularnych spotkań i realizację konkretnych celów oraz przedkładanie wypracowanych wniosków na posiedzeniach Komisji.

Przewodniczący polskiej części Komisji Piotr Stachańczyk ocenił stosunki między obydwoma krajami jako ponadstandardowe, czego dowodem jest rozwijająca się intensywnie i dynamicznie współpraca na płaszczyźnie rządowej, samorządów terytorialnych i organizacji społecznych. Zauważył także, że cenny impuls dla stałego i skutecznego rozwoju relacji polsko-słowackich stanowi współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej oraz wyraził nadzieję na dalsze poparcie strony słowackiej dla priorytetów polskiej prezydencji w Grupie. Realizacja projektów z zakresu bezpieczeństwa energetycznego czy rozwoju infrastruktury transportowej w regionie Europy Środkowej, dzięki bliskiej współpracy naszych państw, powinna pozwolić na osiągnięcie wspólnych celów na płaszczyźnie regionalnej, jak również ich skuteczne prezentowanie na forum UE.

Minister Stachańczyk wyraził nadzieję na intensyfikację współpracy gospodarczej z Republiką Słowacką. Z satysfakcją odnotował, że w roku 2011 nastąpił wzrost polsko - słowackich obrotów handlowych oraz podkreślił, iż strona polska liczy, że wraz z przezwyciężaniem skutków kryzysu finansowego, nastąpi dalsza poprawa wyników wymiany handlowej między naszymi państwami.

Komisja podkreśliła, że Polska i Słowacja powinny dokładać wszelkich starań, aby wzajemnie umacniać dobry wizerunek w opinii publicznej obydwu państw, który stanowi ważne podłoże dla dalszego rozwoju dwustronnej współpracy gospodarczej i inwestycyjnej oraz wymiany handlowej. Z zadowoleniem przyjęła też do wiadomości, że Związek Euroregion „Tatry” ze strony polskiej i Združenie Region „Tatry” ze strony słowackiej uzgodniły i przyjęły projekty Konwencji i Statutu, które konstytuują Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TATRY z ograniczoną odpowiedzialnością. Wyraziła również przekonanie, że po uzyskaniu decyzji właściwych organów Polski i Słowacji oraz zakończeniu procesu rejestracji, EUWT TATRY stanie się nowym, ważnym i dynamicznym instrumentem polsko - słowackiej współpracy transgranicznej.

Wysoko została oceniona realizacja projektów drogowych na pograniczu m.in. Osturnia – Lysa – Niedzica – Dębno. Doceniono także starania zmierzające do powołania EUWT TATRY w celu realizacji wspólnych polsko - słowackich projektów w nowym programie współpracy transgranicznej na lata 2014 - 2020.