SPIN – Model transferu innowacji w Małopolsce | Komunikaty | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

SPIN – Model transferu innowacji w Małopolsce

31 marca 2014
Zdjęcie 1
W dniu 7 kwietnia br. odbędzie się konferencja poświęcona projektowi „SPIN – Model transferu innowacji w Małopolsce”, mająca być okazją do zwiększenia skuteczności współdziałania samorządu, przedsiębiorstw i uczelni wyższych w obszarze działalności innowacyjnej w regionie, podniesienia skuteczności transferu technologii i lepszego wykorzystania potencjału uczelni wyższych przez przedsiębiorstwa w Małopolsce.
Istotnym celem nowej Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego 2011 – 2020 jest rozwój innowacji oraz nowoczesnych technologii. Mimo wielkiego znaczenia innowacji, poziom wdrożenia innowacyjnych rozwiązań w Małopolsce i ich znaczenie w gospodarce daleko odbiega od oczekiwań.
Inwestorzy niechętnie angażują się w ryzykowne projekty innowacyjne. Badania współpracy przedsiębiorstw z instytucjami edukacyjnymi i naukowymi w Małopolsce z jednej strony wskazują
na duży potencjał transferu technologii w regionie, a z drugiej na istnienie barier utrudniających jego rozwój. Województwo Małopolskie dostrzega zatem potrzebę budowania szerokich, sformalizowanych relacji pomiędzy instytucjami naukowymi i przedsiębiorstwami, pokonywania stereotypów, prezentowania swojej oferty i możliwości (instytucje naukowe) i zapotrzebowania (przedsiębiorcy). Co zrobić, by innowacja stała się naszą rzeczywistością, a nie jedynie teorią – to właśnie jedno z pytań, na które odpowiedzieć może dyskusja podczas konferencji.
Ten niekorzystny trend zamierza też odwrócić innowacyjny projekt o nazwie "SPIN - Model transferu innowacji w Małopolsce". Jego celem jest zwiększenie intensywności transferu wiedzy i wykorzystania potencjału uczelni przez przedsiębiorstwa w Małopolsce działające w czterech strategicznych dla regionu obszarach: inteligentne sieci energetyczne, budownictwo energooszczędne, biotechnologia oraz medycyna translacyjna. Kluczowym elementem projektu są utworzone na małopolskich uczelniach Centra, których działalność koncentruje się na ułatwieniu transferu wiedzy do przedsiębiorstw. Są to: Centrum Inteligentnych Systemów Informatycznych (Akademia Górniczo-Hutnicza), Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego (Politechnika Krakowska), Małopolskie Centrum Biotechnologii (Uniwersytet Jagielloński) oraz Małopolski Ośrodek Medycyny Translacyjnej (Collegium Medicum UJ).
O możliwościach, jakie niesie efektywna współpraca nauki z biznesem zgodzili się opowiedzieć m.in. Pan Władysław Kosiniak-Kamysz – Minister Pracy i Polityki Społecznej, Pan Janusz Żbik - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Pan Jacek Guliński - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wszelkie potrzebne informacje znajdą Państwo na stronie: www.spin.malopolska.pl.