Laureatki Historycznego Konkursu – zwiedziły cztery państwa | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Laureatki Historycznego Konkursu – zwiedziły cztery państwa

13 września 2019
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Przez Białoruś, Rosję, Łotwę i Litwę wiodła trasa tygodniowej wycieczki edukacyjnej trzech kadetek z klas mundurowych Prywatnego Liceum dla Młodzieży w Szkołach im. prof. Venuleta. W ostatnich dniach wakacji i pierwszych dniach nowego roku szkolnego podróżowały one szlakiem martyrologii Polaków w gronie laureatów III edycji ogólnopolskiego konkursu „Policjanci w służbie historii”.

Jeśli nagrodą była tak ciekawa i emocjonująca wyprawa, trudno się dziwić, że Konkurs dla kadetów klas mundurowych z całej Polski, organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej i Komendę Główną Policji, cieszy się bardzo dużym i wciąż rosnącym zainteresowaniem. Kadetki-laureatki z „Venuleta” to już trzeci rocznik uczniów tej Szkoły z sukcesem biorący udział w Konkursie. Jednak by wypełnić przewidziane regulaminem zadania, Aneta Jarosz, Aleksandra Skubisz i Karina Wójcik pilnie pracowały prawie przez cały miniony rok szkolny, skupiając się na postaci wybranego bohatera, policjanta z czasów II RP, w tym przypadku funkcjonariusza „granatowej” policji – Stanisława Piłata, nowotarżanina rozsławionego sukcesami na bokserskim ringu, uczestnika olimpiady sportowej 1936 r. w Berlinie. Ich opiekunem z ramienia Szkoły (również podczas wycieczki) był mjr Krzysztof Tekiel.

Uczestnicy tygodniowej wyprawy, po zwiedzeniu zabytków stolicy Białorusi – Mińska, mocno przeżyli wyjazd do Kuropat – miejsca rozstrzelania przez NKWD tysięcy obywateli Rosji i przedwojennej Polski - oraz do Memoriału w Katyniu, poświęconego prawie 22 tysiącom polskich obywateli (w tym 10 tysiącom oficerów Wojska Polskiego), uśmierconych strzałem w tył głowy wiosną 1940 roku. I w Katyniu, i w Smoleńsku, w miejscu katastrofy prezydenckiego samolotu w 2010 roku, młodzież paliła znicze pamięci. 

Kolejnym punktem na trasie edukacyjnej wycieczki były Moskwa i Twer, gdzie w siedzibie NKWD, od strzału w tył głowy, ginęli policjanci i inni więźniowie obozu w Ostaszkowie.

W Miednoje, gdzie z kolei do wcześniej wykopanych dołów wrzucano ciała zamordowanych policjantów, odbyła się uroczysta Msza święta. Kadetki z LO objęły wtedy honorowy posterunek przy ołtarzu, także składały wieniec i zapalały znicze pod ścianą upamiętniającą zamordowanych policjantów. Ognie zniczy rozświetliły też tablice z nazwiskami policjantów, których losy młodzież poznawała, odnajdując wcześniej członków ich rodzin.

Dopełnieniem wycieczkowej trasy było zwiedzanie łotewskiego Dyneburga z XIX-wieczną twierdzą i wileńskiej starówki. Wszystkie miejsca, które w nagrodę mogła odwiedzić kadecka młodzież, dla każdego Polaka noszącego mundur mają wymiar szczególny. A wrażenia uczestników wyprawy to zachęta do udziału w Konkursie dla następnych roczników.

 

Tekst i fot.: Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży w Nowym Targu