Małopolski Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Nowym Targu
A Stowarzyszenie – tak mocno kojarzone z „Chatką" – rozwija różnorakie formy pomocy, by dzieciom i dorosłym dotkniętym ograniczeniami umożliwić godziwe funkcjonowanie i ulżyć ich opiekunom.
Z Małopolskimi Dniami i 25-leciem nowotarskiego Koła zbiegł się także finał realizowanego w tym roku projektu „Integracja w powiecie nowotarskim w ramach Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych". Chodziło w nim o integrację osób niepełnosprawnych oraz podejmowanie działań zapobiegających wykluczeniu społecznemu, między innymi przez zorganizowanie w czerwcu XII Spartakiady Dzieci i Młodzieży w Rabce-Zdroju. We wrześniu i w październiku organizowane były Plener Malarski w rabczańskim Parku Zdrojowym i Małopolski Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Nowym Targu. Ponadto we wrześniu w ramach projektu prezentowano filmy o problemach i życiu ludzi niepełnosprawnych, na które w Dniach Otwartych zaprosiły Środowiskowy Dom Samopomocy „Promyk" oraz nowotarska „Chatka".
Obchody zaczęły się wspólną mszą św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, potem jej uczestnicy z zielonymi balonikami w rękach ruszyli do MOK-u, na finał i wręczenie nagród. Wielu niepełnosprawnych ubrało na tę okazję góralskie stroje.
Gratulacje i życzenia przy ćwierćwieczu (z bukietem 25 róż) przyjmowała – również od swojego Zarządu - prezesująca nowotarskiemu Kołu Grażyna Kukulska.
Z Zakopanego przybył na potrójne świętowanie Andrzej Sekuracki, który ongiś pomagał zakładać nowotarskie Koło.
Hol na parterze MOK-u zmienił się w wystawę prac plastycznych, które stworzyli niepełnosprawni.
Uczestnicy zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy „Chatka" wystawili natomiast na scenie „Wesele góralskie" z całą realną i multimedialną scenografią. Swoim przeżywaniem spektaklu zasłużyli na gromkie brawa. Przy takich występach trzeba pamiętać, że za najmniejszym sukcesem niepełnosprawnych kryje się ogrom pracy wychowawców, animatorów i rehabilitantów.
Źródło: Podhaleregion.pl