Oficerowie z Wrocławia w Muzeum Podhalańskim w Nowym Targu | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Oficerowie z Wrocławia w Muzeum Podhalańskim w Nowym Targu

25 października 2019
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W środę 21 października 2019 r. w Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu gościła Grupa oficerów z 2. Wojskowego Szpitala Polowego we Wrocławiu. Zainaugurowali tym samym podróż geograficzno-historyczną po terenie administrowanym przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Nowym Targu. W gmachu nowotarskiego ratusza gości powitał Komendant WKU ppłk Paweł Wójcik oraz Kierownik Muzeum Robert Kowalski.

Po przywitaniu w salach reprezentacyjnych, oficerowie wysłuchali dwóch wystąpień przygotowanych specjalnie na tę okoliczność. Pierwszy referat wygłosił ppłk Paweł Wójcik przedstawiając zadania, strukturę i misję jaką realizuje  na rzecz społeczeństwa i obronności WKU Nowy Targ. W drugiej części Robert Kowalski zaprezentował referat zatytułowany Militarne Podhale, Spisz i Orawa. Od czasów najdawniejszych do 1945 r.  Podczas swojego wystąpienia, uzupełnionego prezentacją multimedialną, omówił dzieje militarne regionu do zakończenia drugiej wojny światowej. Była to swego rodzaju podróż po miejscach związanych z obronnymi tradycjami i militarnymi walorami tego terenu. Nie zabrakło zatem informacji na temat zachowanych do dziś zamków i dworów obronnych, austriackiego wału granicznego z drugiej połowy XVIII wieku, fortyfikacji polowych tworzących tzw. linię Twierdza Kraków – Tatry, austro-węgierskim poligonie artylerii fortecznej w Nowym Targu czy też polskich fortyfikacjach wzniesionych w 1939 r. w rejonie Tylmanowej i Krościenka. Wspomniał również o mało znanych epizodach, jak choćby o przyczynach, przebiegu i skutkach bitwy pod Nowym Targiem jaka rozegrała się w 1670 r., pobycie wojsk rosyjskich na Podhalu w 1849 r., czy też o działaniach Grupy Operacyjnej „Podhale” płk Stanisława Maczka jesienią 1938 r. Chwilę czasu poświęcił przybliżeniu zupełnie nieznanym szerszemu gremium, działań służb specjalnych na Podhalu, w tym o funkcjonowaniu w Nowym Targu placówki polskiego wywiadu wojskowego.

Na zakończenie wizyty kierownik muzeum otrzymał z rąk ppłk Pawła Wójcika pamiątkowy medal z podziękowaniem za współpracę przy organizacji spotkania, natomiast od oficerów z 2. Wojskowego Szpitala Polowego we Wrocławiu okolicznościowy adres. Przed ratuszem miejskim wykonano również pamiątkową fotografię.

Warto wspomnieć o bardzo dobrej i owocnej współpracy Nowotarskiego Muzeum z Wojskową Komendą Uzupełnień przy organizacji przedsięwzięć popularyzujących historię i tradycję wojskową regionu. Ponadto Komendant WKU brał udział w realizacji projektu edukacyjno-naukowego „Zaginiony Legion Piłsudzkiego. Kwatera wojenna z lat 1914-1923 w Nowym Targu”, czy udziale oficerów i żołnierzy z WKU oraz 11. Małopolskiej Brygady Obronny Terytorialnej w tegorocznej 9. już edycji Nocy Muzeów w Nowym Targu.  Muzeum liczy na dalszą współpracę, która nadal będzie się rozwijała z korzyścią dla obu instytucji, a przede wszystkim dla mieszańców regionu.

Tekst i fot.: Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu