Podpisanie umowy partnerskiej w ramach współpracy Polsko-Słowackiej | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Podpisanie umowy partnerskiej w ramach współpracy Polsko-Słowackiej

3 października 2024

W dniu dzisiejszym w budynku Starostwa Powiatowego w Nowym Targu miało miejsce oficjalne podpisanie umowy partnerskiej dotyczącej realizacji kolejnego projektu w ramach współpracy Polsko-Słowackiej, w programie Interreg Polska-Słowacja 2021-2027. Projekt ten jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Inicjatywa ta wpisuje się w kontynuację działań na rzecz zacieśniania relacji między oboma krajami, przyczyniając się do rozwoju wspólnych przedsięwzięć w obszarze współpracy transgranicznej.

Projekt pn. „Pieniński Pas Skałkowy – transgraniczne wyzwanie” realizowany jest w regionach objętych programem Interreg Polska-Słowacja, a jego działania koncentrują się na obszarze Karpat. Zakres projektu obejmuje zabezpieczenie osuwisk oraz odbudowę zniszczonej lub uszkodzonej infrastruktury drogowej. Prace będą prowadzone m.in. na drodze powiatowej nr 1638K Krośnica-Sromowce Niżne, w miejscowości Sromowce Niżne (gm. Czorsztyn), na odcinku od km 10+250,00 do km 11+189,70, a także na drodze III/3138 w miejscowości Malý Lipník, na odcinku od km 5+856 do km 5+906.

Odbudowa infrastruktury drogowej, choć jest elementem uzupełniającym projekt, ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa. Modernizacja dróg przyczyni się do zmniejszenia ryzyka związanego z klęskami żywiołowymi i katastrofami, poprawy komfortu życia mieszkańców, zwiększenia bezpieczeństwa turystów oraz usprawnienia mobilności lokalnej społeczności. Działania te pozytywnie wpłyną także na rozwój potencjału turystycznego i gospodarczego regionu przygranicznego.

Strona polska dysponuje kartami osuwisk, a obie inwestycje są gotowe do realizacji. Inwestycja jest zgodna z celem szczegółowym programu, jakim jest wspieranie przystosowania się do zmian klimatu, zapobieganie ryzyku klęsk żywiołowych i katastrof, rozwój zielonej i niebieskiej infrastruktury, a także ochrona bioróżnorodności. W projekcie przewidziano również podnoszenie świadomości w zakresie ochrony obszarów chronionych oraz usprawnienie transgranicznej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa ludności.

Rezultatem projektu będzie zabezpieczenie osuwisk poprzez zastosowanie m.in. siatek geotechnicznych, odwodnień stoków, kotew i murów oporowych, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach po obu stronach granicy. Projekt wpisuje się w interes społeczny i gospodarczy, pozytywnie wpływając zarówno na mieszkańców, jak i turystów.

Całkowita wartość projektu opiewa na kwotę ponad 2,4 mln Euro

Z czego dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) wynosi prawie 1,3 mln Euro

Planowane zakończenie projektu IV kwartał 2025rok.