Podsumowanie programu Erasmus+ w "Sokole" | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Podsumowanie programu Erasmus+ w "Sokole"

31 października 2016
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

28 października w auli Zespołu Szkół nr 1 im. W. Orkana w Nowym Targu odbyła się prezentacja efektów programu Erasmus+ w roku szkolnym 2015/2016. W roli konferansjerów dzielących się swoimi wrażeniami z praktyk zawodowych wystąpili uczniowie klas IV, którzy spędzili 4 tygodnie we włoskim Rimini. Erasmus+, kierując się ideą: uczenie się poprzez działanie, umożliwia zdobywanie doświadczenia zawodowego potrzebnego do znalezienia się na rynku pracy.

W Rimini we Włoszech od 29 kwietnia do 28 maja na praktykach zawodowych w ramach programu Erasmus+ finansowanego przez Komisję Europejską przebywała grupa 16 uczniów III klasy technikum odzieżowego i technikum organizacji reklamy.

9-osobowa ekipa z III klasy technikum odzieżowego trafiła do zakładu Vulpinari. Dziewczynom powierzono obowiązki m.in przygotowywania gotowych produktów do wysyłki: pakowania, kodowania, kontrolowania faktur, kompletności kolekcji. Modelowaniem, tworzeniem szablonów, szyciem zajmowały się praktykantki w przedsiębiorstwie konfekcyjnym Acciuga. Lady Camelot to z kolei zakład specjalizujący się w szyciu strojów karnawałowych i historycznych. Tu należało zrekonstruować niezwykle efektowne kreacje, np. stroje burleskowe, dworskie, galowe mundury czy fraki.

Z presją czasu i indywidualnymi wymaganiami klientów musiały zmagać się osoby odbywające praktyki w agencjach reklamowych, m.in. Magic Print, Eurodifusione, EDH srl. Uczniowie z technikum organizacji reklamy mieli sposobność doskonalenia posługiwania się techniką sitodruku, obsługi maszyn i urządzeń wykorzystywanych w produkcji materiałów promocyjnych, usprawniania organizacji pracy. Efektem ich starań były nadruki na materiałach, banery, kalendarze i mnóstwo innych gadżetów reklamowych.

W Riccione niedaleko Rimini swoją siedzibę ma Foto Snap Shot - firma oferująca usługi fotograficzne i reklamowe. To tutaj uczennice z III TOR doskonale opanowały umiejętność katalogowania zdjęć z imprez sportowych, przede wszystkim z wyścigów motocyklowych i kolarskich.

Oprócz ćwiczenia się w swoich profesjach zagraniczne praktyki dają niepowtarzalną szansę doskonalenia komunikowania się w językach obcych.

Praktyki zawodowe to również konieczność przyzwyczajenia się do pracowniczego rytmu 8- godzinnego dnia pracy (na szczęście przerywanego sjestą), samodzielnego przyrządzania posiłków, dysponowania własnymi finansami czy w końcu ciekawego i pożytecznego spędzania wolnego czasu. Oprócz zupełnie oczywistego w tym miejscu plażowania praktykanci spędzali czas na zorganizowanych wycieczkach do Florencji, Rawenny i San Marino.

Podsumowując, zdobywanie doświadczeń zawodowych, praktyczna komunikacja w języku angielskim, otwarcie się na kontakt z nowymi ludźmi, odmiennymi, różnorodnymi kulturami to ogromne atuty praktyk zagranicznych. Uczniowie z Sokoła podkreślają, że chętnie powtórzyliby swój pobyt w Rimini.

Prezentacja zdjęć i relacje uczestników wyjazdu to wstęp do nowej edycji programu Erasmus+. W II semestrze do Włoch i Wielkiej Brytanii wysłana zostanie kolejna grupa uczniów. Przygotowania już w toku!


Tekst i zdjęcia: Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu.