Podsumowanie projektu przeciw wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców powiatu
W dniu 25 lutego br. o godz. 10:00, w siedzibie Związku Euroregionu Tatry w Nowym Targu odbyła się konferencja podsumowująca projekt pn. „Wzrost umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii informacyjnych mieszkańców powiatu nowotarskiego zagrożonych wykluczeniem cyfrowym”.
Starosta Nowotarski Krzysztof Faber otwierając konferencję witał przybyłych gości, wśród których znajdowali się m.in. przedstawiciele jednostek działających na rzecz mieszkańców powiatu w zakresie pomocy społecznej, a także osoby objęte działaniami projektowymi. W ramach tych działań około 140 osób z 35 rodzin zastępczych oraz 706 osób korzystających z usług czterech jednostek organizacyjnych Powiatu Nowotarskiego: Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu, Domu Pomocy Społecznej w Rabce-Zdroju, Domu Pomocy Społecznej „Smrek” w Zaskalu oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Nowym Targu otrzymali łącznie 65 zestawów komputerowych wraz z oprogramowaniem. Wartość całkowita projektu zamknęła się kwotą ponad 570 tys. zł, z czego ponad 490 tys. zł to środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, pozostała kwota dofinansowania to środki z Budżetu Państwa.
- Mam nadzieję, że stworzone przez nas możliwości korzystania z sieci internetowej pozwolą Wam wszystkim nie tylko lepiej realizować się na rynku pracy, który staje się coraz bardziej wymagający pod względem umiejętności i kwalifikacji cyfrowych, ale także umożliwią realizacje swoich zainteresowań, marzeń i pasji - mówił starosta Faber dziękując jednocześnie wszystkim osobom, których zaangażowanie pozwoliło na osiągnięcie założonych w projekcie efektów.
Podczas konferencji głos zabrał również Poseł na Sejm RP Edward Siarka, który podkreślił znaczącą rolę, jaką projekt spełnia w poprawie jakości życia mieszkańców. Zakup zestawów komputerowych jest podstawą do zapobiegania wykluczeniu cyfrowemu znacznej grupy osób z terenu powiatu będących w trudnej sytuacji życiowej. Poseł gratulował także władzom samorządowym realizacji tak ważnej inicjatywy. Natomiast koordynator projektu z ramienia Starostwa Powiatowego, Marcin Kuska, szczegółowo przedstawił zebranym cele projektu, działania jakie podejmowano oraz rezultaty, które udało się dzięki nim osiągnąć.
W przedstawionych podczas wydarzenia prezentacjach, dyrektorzy poszczególnych jednostek mówili o najważniejszych w zakresie pomocy społecznej tematach, takich jak promocja idei rodzicielstwa zastępczego i jego wspieranie przez samorząd powiatowy. Zaprezentowano ponadto zakres działalności jednostek, a także efekty, jakie w każdej z nich przyniósł zrealizowany projekt.
Uroczystym zakończeniem konferencji było wręczenie przez starostę Krzysztofa Fabera oraz wicestarostę Władysława Tylkę umów i certyfikatów z przebytych szkoleń przedstawicielom rodzin zastępczych.