Powiat Nowotarski – 10 lat w Unii Europejskiej
Jubileusz 10-lecia członkowstwa Polski w Unii Europejskiej to czas podsumowań, czas odpowiedzi na pytanie, jak samorząd powiatu nowotarskiego wykorzystał szanse, które pojawiły się po 1 maja 2004r.
„Możemy być naprawdę dumni z naszych osiągnięć. Bez pieniędzy z Unii wiele inwestycji nigdy by nie powstało, inne ciągnęłyby się latami. Udało się nam w pełni wykorzystać szanse rozwojowe, jakie stworzyło nam członkostwo w Unii Europejskiej. Lista inwestycji i projektów zrealizowanych przy udziale środków UE jest naprawdę imponująca – w sumie kwota datacji dla naszego samorządu przekroczyła 77 milionów złotych. Wystarczy tylko przypomnieć, jak jeszcze 10 lat temu wygadała nawierzchnia naszych dróg powiatowych” – komentuje Krzysztof Faber Starosta Nowotarski.
Na przestrzeni 10 lat Powiat Nowotarski korzystał z większości dostępnych programów: Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego, INTERREG, PO Infrastruktura i Środowisko, PO Kapitał Ludzki, Małopolski Regionalny Program Operacyjny, PWT Polska – Słowacja, Leonardo da Vinci oraz Comenius. Inwestycje ze środków UE były realizowanie nie tylko przez Starostwo Powiatowe, ale również jednostki Powiatu w tym m.in. Powiatowy Zarząd Dróg, Podhalański Szpital Specjalistyczny, Powiatowe Centrum Kultury oraz placówki oświatowe, dla których Powiat Nowotarski jest organem prowadzącym.
Podczas realizacji projektów dofinansowanych z UE władze Powiatu Nowotarskiego kierowały się przede wszystkim zasadą zrównoważonego rozwoju. Środki przeznaczono nie tylko na modernizację infrastruktury drogowej będącej jednym z podstawowych filarów rozwoju. Znaczącą pulę środków pozyskano na działalność oświatową w tym m.in. na budowę sal gimnastycznych (w Rabce-Zdroju i Nowym Targu) oraz utworzenie Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego wraz ze stworzeniem odpowiedniego i niezbędnego zaplecza (w Krościenku n.D. oraz Nowym Targu).
W celu skuteczniejszego powiązania oferty kształcenia zawodowego z potrzebami rynku pracy oraz poprawy wizerunku tej sfery edukacyjnej Powiat Nowotarski przystąpił do realizacji projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”. Natomiast wiele placówek oświatowych wykorzystało szanse, jakie stworzyła realizacja projektów Leonardo da Vinci oraz Comenius.
W ramach inwestycji związanych z realizacją polityki zdrowotnej i społecznej wykonano modernizację Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu oraz domów pomocy społecznej. Stworzono także możliwości poprawy funkcjonowania osób niepełnosprawnych na rynku pracy. W sferze działań promocyjno – kulturalnych zrealizowano kilka projektów ukierunkowanych na współpracę z naszym słowackim sąsiadem, których efektami były między innymi cenne publikacje książkowe, a także projekty realizowane z partnerami z całej Europy (m.in. Portugalia, Finlandia, Włochy) promujące produkty turystyczne powiatu.
„10 lat to nie tylko czas na podsumowania, ale także czas na myślenie o kolejnych szansach i wyzwaniach, które stoją przed naszym samorządem. Perspektywa 2014 – 2020 otwiera przed nami nowe możliwości pozyskiwania środków UE w ramach Subregionalnego Programu Rozwoju. Mamy wiele potrzeb i planów, ale także posiadamy także ogromne doświadczenie skutecznego aplikowania i realizowania projektów dofinansowanych z Unii” – stwierdza Krzysztof Faber.