Powiat Nowotarski nowym partnerem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
Rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie prof. Włodzimierz Sady i Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. Andrzej Chochół oraz starosta nowotarski Krzysztof Faber wraz z wicestarostą Bogusławem Waksmundzkim podpisali umowę o wzajemnej współpracy. Dokument przewiduje m.in. organizację wspólnych przedsięwzięć naukowych, naukowo-badawczych oraz edukacyjnych o tematyce związanej w szczególności z architekturą krajobrazu, geodezją i kartografią, gospodarką przestrzenną, inżynierią i gospodarką wodną, inżynierią i ochroną środowiska, jakością i bezpieczeństwem środowiska, leśnictwem, ochroną przyrody, planowaniem przestrzennym, budową systemów informacji o terenie, rozwojem infrastruktury, rozwojem lokalnej gospodarki (w przypadku Uniwersytetu Rolniczego) oraz w przypadku Uniwersytetu Ekonomicznego o tematyce związanej w szczególności z inżynierią organizacji i zarządzania, administracją, gospodarką i administracją publiczną, gospodarką przestrzenną, finansami i rachunkowością, prawem, analityką gospodarczą, informatyką i ekonometrią, rozwojem infrastruktury, rozwojem lokalnej gospodarki, turystyką i rekreacją, turystyką zdrowotną.
Umowę parafowano 9 maja br. w gabinecie rektora Uniwersytetu Rolniczego. W spotkaniu uczestniczyły również osoby sprawujące nadzór nad realizacją porozumienia: prof. Krzysztof Gawroński - Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji UR, dr Szymon Sikorski – Dyrektor Sekretariatu Rektora UR, dr Krzysztof Machaczka - Dyrektor Kancelarii Rektora UEK, Joanna Gronkowska - Skarbnik Powiatu Nowotarskiego a także prof. Stanisław Hodorowicz, były prorektor UJ ds. badań, prywatnie miłośnik Tatr i kultury Podhala.
W ramach podpisanych dokumentów Uniwersytet Rolniczy oraz Uniwersytet Ekonomiczny zobowiązują się w szczególności do uwzględnienia w swoim programie naukowo-badawczym tematyki związanej z szeroko pojętą problematyką Podhala, Spisza, Orawy, Pienin i Gorców. W planach jest również współpraca z powiatem i jednostkami jemu podległymi przy organizacji wykładów gościnnych, odczytów, współorganizowaniu konferencji i seminariów (w tym redagowaniu materiałów pokonferencyjnych), konferencji szkoleniowych dla nauczycieli, warsztatów dla młodzieży oraz innych postaci wspierania działań edukacyjnych podejmowanych przez powiat.