Powiatowa konferencja z udziałem podsekretarz stanu MEN | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Powiatowa konferencja z udziałem podsekretarz stanu MEN

30 marca 2015
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Nowym Targu oraz Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji w Nowym Targu w dniu 27 marca 2015 roku w auli Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu odbyła się powiatowa konferencja pt. „Jakość doskonalenia jako warunek jakości kształcenia”- perspektywa wsparcia zawodowego nauczycieli”. Poświęcono ją omówieniu zagadnień związanych z nowym zmodernizowanym systemem doskonalenia nauczycieli zgodnie z nowymi rozporządzeniami MEN oraz wykorzystaniem wyników z ewaluacji zewnętrznej i wewnętrznej w rozwoju szkoły, przedszkola, placówki.

Spotkanie miało na celu omówienie dotychczas realizowanych przez Powiat Nowotarski działań w zakresie wspomagania szkół i przedszkoli oraz wypracowanie modelu wspomagania pracy szkoły, który po zakończeniu pilotażu można by było z powodzeniem realizować na rzecz poprawy jakości doskonalenia nauczycieli i wsparcia szkół, przedszkoli na terenie Powiatu.

Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego powiatu nowotarskiego oraz powiatu staszowskiego, dyrektorzy szkół i przedszkoli, nauczyciele oraz przedstawiciele kuratorium oświaty, pracownicy instytucji wsparcia szkół i przedszkoli (PPP,ODN,BP) oraz zainteresowani tematem doskonalenia nauczycieli.

Konferencję otworzył Krzysztof Faber – Starosta Nowotarski, który przywitał uczestników oraz wprowadził zebranych w temat spotkania. Następnie Monika Hołowczak, kierownik Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji w Nowym Targu, a jednocześnie koordynator powiatowego projektu wdrożeniowego pn. „Pilotaż sukcesem zmian” w swoim wystąpieniu - „Zmodernizowany system doskonalenia nauczycieli w powiecie nowotarskim” przedstawiła dotychczasowe działania PORE wynikające z powiatowego projektu wdrożeniowego na rzecz poprawy jakości doskonalenia nauczycieli i kompleksowego wspomagania pracy szkół i przedszkoli. Omówiła również wyniki ankiety skierowanej do dyrektorów szkół i przedszkoli biorących udział w pilotażu, z których wynika duże zainteresowanie nowym modelem doskonalenia wyrażone przez znaczną większość dyrektorów (ponad 90%) biorących udział w projekcie. Kolejnym prelegentem była Anna Gocłowska, koordynator projektu „Program wzmocnienia efektywności systemu nadzoru pedagogicznego i oceny jakości pracy szkoły, etap III”, przedstawiciel Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie. W swoim wystąpieniu „Raport z ewaluacji zewnętrznej szansą na rozwój szkoły” podzielonym na dwie części dokonała szczegółowej analizy wyników ewaluacji w odniesieniu do Polski, Województwa i naszego Powiatu. Odwołując się do swojego dużego doświadczenia, formułowała wnioski i rekomendacje do realizowania w placówkach i zachęcała do wnikliwego analizowania raportu i wykorzystywania jego wyników, by wpływać na rozwój szkoły, przedszkola, placówki.

Ważną częścią konferencji była debata prowadzona przez Bogusława Waksmundzkiego – urzędującego członka zarządu Powiatu Nowotarskiego. W debacie uczestniczyły osoby, które bezpośrednio zaangażowane są w nowy model doskonalenia. Głównym gościem była Pani Joanna Berdzik – Podsekretarz Stanu w MEN; przedstawiciele Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie - Anna Gocłowska – koordynator projektu „Program wzmocnienia efektywności systemu nadzoru pedagogicznego i oceny jakości pracy szkoły, etap III, Andrzej Jasiński – koordynator projektu „Przywództwo i zarządzanie w oświacie – opracowanie i wdrożenie systemu kształcenia
i doskonalenia dyrektorów szkół/placówek
”; Zbigniew Strama – Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty w Szaflarach – przedstawiciel JST, Wideł Zofia – Dyrektor Przedszkola Nr 4 w Nowym Targu, Magdalena Chmielewska – Bias – Dyrektor NPDN w Rabce Zdrój oraz Jadwiga Jurkowska – pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Targu.

Ostatnią część konferencji przeznaczono na sesję WORLD CAFE, nowoczesną formę pracy zespołowej. Uczestnicy pracowali z moderatorami nad zagadnieniami związanymi z nowym systemem doskonalenia i możliwością realizowania zadań przez kontynuowanie działalności PORE w kontekście nowych zadań rozwojowych szkół i przedszkoli. Mieli możliwość podzielenia się swoimi opiniami, refleksjami, pomysłami oraz formułowali wzajemne oczekiwania względem nowej roli PPP/BP/ODN/PORE oraz wypowiadali się na temat kontyntuowania zadań PORE i finansowaniu dalszym jego działalności.

Wszystkie wypracowane podczas konferencji efekty wspólnej pracy zostaną zredagowane i przesłane do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jak podkreśliła Joanna Berdzik, to co się dzieje w powiecie nowotarskim zasługuje na pochwałę i powinno być kontynuowane, by powodować rozwój placówek
i wpływać na jakość kształcenia.

W krótkim wystąpieniu podsumowania i zamknięcia konferencji dokonał Bogusław Waksmundzki – urzędujący Członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego.

Tekst: PORE w Nowym Targu.