Exchenglypoly, loty dronem i nie tylko | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Exchenglypoly, loty dronem i nie tylko

11 maja 2015
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Wspólna praca projektowa była impulsem do tegorocznego spotkania młodzieży z Josef Durler Schule z Rastatt, która przyjechała z rewizytą do uczniów z trzeciej klasy technikum elektrycznego Zespołu Szkół Technicznych i Placówek.

Projekt składał się z trzech zadań. Pierwszym było stworzenie gry planszowej na podbudowie monopolu. Wykorzystano regiony i ich atrakcje, z których pochodzą uczniowie. Każda z grup otrzymała osobne zadanie z zakresu grafiki komputerowej, projektowania, prac manualnych. W kolejnym zadaniu uczniowie za pomocą specjalnie przygotowanych map obszaru naszej szkoły, mieli odnaleźć naniesione punkty, scharakteryzować je i oznaczyć. Do poszukiwań został wykorzystany quadrokopter - dron z systemem wizyjnym. Ostatni punkt pracy projektowej to wykonanie systemu antywłamaniowego oraz systemu automatycznej blokady tłokowej za pomocą urządzeń hydrauliczno-pneumatycznych.

Program został rozbudowany o elementy kulturo-krajoznawcze. Wrażeń dostarczyły wspólne wycieczki do Krakowa - połączone ze zwiedzaniem zamku królewskiego na Wawelu, Kościoła Mariackiego a także Muzeum Rynku Krakowskiego, do sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, kiedy to podczas przejażdżką łodziami pomiędzy szybami Ewa i Sylwester można obserwować niewielkie, tworzące się współcześnie stalaktyty i oryginalne partie chodnika sztolniowego wykutego w skale dolomitowej. Mocnym przeżyciem była wizyta w obozie zagłady Auschwitz, z kolei elementem integrującym stały się zajęcia warsztatowe „Od ziarna do chleba” w Orawskim Parku Etnograficznym, a typowo turystycznym akcentem spacer zakopiańskimi Krupówkami.

Pięciodniowy program został podsumowany w czasie uroczystości pożegnalnej, na której gościem specjalnym był uczestnik pierwszej wymiany z naszą szkołą partnerską, Stanisław Budz. Koledzy i koleżanki z Niemiec poruszeni losem Staszka przekazali mu gromadzone od zeszłej jesieni środki finansowe, a w podziękowaniu otrzymali piękny zdobiony góralskimi motywami album na zdjęcia.

Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty potwierdzające formalne umiejętności, jednak na pierwszym planie pozostaną nieformalne aspekty, takie jak przyjaźń i kontakty międzynarodowe. Uroczystość zakończyła się brawurowym pokazem tańców klasycznych w płetwach, wspólną grą w twistera i kalamburami sportowymi. Potem była już tylko część nieoficjalna … : )

Projekt był współfinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz Radę Rodziców ZSTiP.


Tekst i zdjęcia: Zespół Szkół Technicznych i Placówek im. St. Staszica w Nowym Targu.