Fundacja Przestrzenie Dziedzictwa prezentuje projekt dostępny online pt: "Identyfikacja i dokumentacja najstarszych grobów i małej architektury sakralnej na cmentarzach Orawy"
Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowej cyfrowej dokumentacji fotograficznej pt. "Identyfikacja i dokumentacja najstarszych grobów i małej architektury sakralnej na cmentarzach Orawy”
Prezentowane są na niej 203 stare nagrobki i inne obiekty sfotografowane na 22 nekropoliach Orawy. Dokumentację można obejrzeć bezpłatnie pod linkiem: https://www.fundacjapd.pl/119
Dostępna online dokumentacja stanowi pokłosie działań przeprowadzonych w sierpniu i wrześniu 2021 roku na wszystkich nekropoliach Orawy znajdujących się na obszarze Polski. W jego efekcie odnaleziono 446 obiektów powstałych do roku 1945. Nie uwzględniano w nim nagrobków na grobach przebudowanych w późniejszym okresie, szczególnie w czasach obecnych. Do projektu wybrano 203 obiekty, które zostały udokumentowane fotograficznie i krótko opisane. Dzięki temu ich, wygląd, detale architektoniczne oraz inskrypcje zostaną zachowane dla przyszłych pokoleń mieszkańców Orawy.
Wystawa zaciekawi szeroki krąg osób interesujących się dziedzictwem kulturowym, religijnym i historycznym Orawy. Przede wszystkim przeznaczona jest dla mieszkańców Orawy, ukazując bogactwo i znaczenie tego dziedzictwa oraz konieczność jego ochrony dla przyszłych pokoleń. Dokumentacja jest też doskonałym materiałem edukacyjnym dla dzieci i młodzieży, poszerzającym ich wiedzę o kulturze, historii i dziedzictwie Orawy znajdującej się od wieków na pograniczu wielu narodów, religii i kultur.
Projekt dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa - ,,Wspólnie dla dziedzictwa”. Projekt został zorganizowany przez Fundację Przestrzenie Dziedzictwa, a jej partnerem jest Orawska Biblioteka Publiczna w Jabłonce.